YoniFlenner -> מידע למטייל : לאן לנסוע


לאן לנסוע


ראשי פרקים:
רעיונות למקומות לטייל בהם פלאי תבל שבטבע מסעות ברכבת
מקומות מומלצים פופולריים איזורים נפלאים לטיול המקומות שהתקלקלו ע"י תיירים
מקומות מומלצים פחות תיירותיים ערים בעלי עניין \ תרבות \ אווירה מיוחדת המקומות בהם צריך לשים לב לחפצים שלכם
מקומות אפילו עוד פחות מתויירים מלכודות תיירים אמצעי התחבורה הגרועים ביותר
פלאי תבל העתיקים מקומות להירגע בהם מקומות זוללי תקציב
פלאי תבל - מבנים


עם כל כך הרבה אפשרויות ומקומות ש"חייבים לראות" על מפת העולם, אנחנו נזדקק לכמה רעיונות לאן כדאי לנסוע וכיצד לתכנן את חווית הנסיעה שלנו. זהו תקציר של כמה מהמקומות שמהווים את נקודות השיא וכמה ממקומות השפל בעולם (ללא סדר מסוים).
אמנם הנאמר כאן הינו נושא יחסית סובייקטיבי, אבל כאן תוכלו לשמוע על מקומות אשר לא שמעתם עליהם או לא לקחתם בחשבון כשתיכננתם את הטיול שלכם והייתם רוצים להכניס ללו"ז, וכמו כן גם מקומות אשר בהם תרצו להימנע מביקור.

תכנון הטיול
לטיולים ארוכים אל תכנסו יותר מידיי לפרטים הקטנים בבית, פשוט בחרו, תלוי בכמה זמן יש לכם, כמה מקומות ואיזורים שאתם מעוניינים לראות, מה שבשלב זה אינכם עדיין יכולים לראות הוא כי לאחר כמה חודשי טיול בדרכים, לעיתים הדרך כבר איבדה מהעניין שלה, ותחליטו להוציא יותר כסף על טיסה פנימית מאשר על אוטובוס ישן ומקרטע שיביא אתכם לאותו המקום, אבל ב-14 שעות במקום שעה.

ישנם אזורים רבים הנראים שבמציאות הטיול (טיול בתקציב) הם מתגלים כלא כל כך נגישים כפי שהם נראו בבית על מפת העולם, האמירה כי המטיילים המאושרים ביותר הם אלו הגמישים ביותר היא נכונה, וכמובן כי אם יש לכם זמן, למה לא לנסות לטייל ללא כרטיס הטיסה - החזור או לפחות לוודא כי ניתן לשנות תאריכים בטיסות. בשלב כזה או אחר תגלו את נתיב המטיילים המוכר, זה שכולל הולכים דרכו (הדרך הקלה והנוחה לראות את המקומות המתויירים), ותלכו לפיו תוך כדי שינויים ימינה ושמאלה כרצונכם. רוב מסלולי הטיול הם כאלו - נקודות על המפה (המייצגים מקומות) בהם המטיילים רוצים לבקר או לעשות בהם משהו, אל הנקודות הללו מצטרפים אח"כ אמצעי התחבורה הזולים אך הנוחים ביותר שניתן להשיג.

תצטרכו לעשות בשביל עצמכם מחקר קטן עם ספרי מדריכים, באינטרנט, או בעזרת הרשימה המצויינת בעמוד זה למטה, תוך כדי הוספה של נקודות עניין משל עצמכם, בסופו של דבר תגיעו להחלטה אלו מן המקומות הן ברי הגעה ואלו לא כל כך, לאחר מכן תעשו כמה התאמות התלויות בתנאי מזג האוויר (כתלות בעונות השנה) ואירועים שונים ביעד.

"למה" היא שאלה מצוינת כשאתם מתכננים טיול, וכן שאלות נוספות:

מהי מטרת הטיול ? זה לא שהטיול שלכם זקוק למטרה מיוחדת, זה רק יכול לתת לכם יותר פוקוס, למה אתם רוצים לטייל ? האם כל החברים שלכם עושים או עשו את זה ? האם תמיד חלמתם להגיע למקומות הללו ? האם אתם מרגישים כי זוהי ההזדמנות האחרונה שלכם לעשות משהו כזה לפני שאתם מוצאים עבודה או לימודים ? האם אתם רוצים לראות כמה שיותר מן העולם הזה שאתם יכולים ? האם אתם רוצים להתנדב איפשהו ? האם אתם חושבים על לעשות משהו ייחודי , מרגש והרפתקני ? האם נראה לכם טיול מחוץ למסלול התיירים השחוק ?

תקדישו לשאלות הללו כמה מחשבות, חשבו מה יכול להעיף אתכם לשמיים מרוב התלהבות, בנוסף, עברו על רשימת המקומות המצויינת למטה וקבלו רעיונות והשראה למקום טיול. אל תרגישו צורך לבקר במקומות רק בגלל שחבריכם ביקרו בהם לפני כן ואמרו כי "זהו המקום הטוב ביותר לדפוק את הראש", לרוב אלו המקומות המתויירים והלעוסים ביותר (לא שתיירותי זה רע, אבל אולי זה לא בדיוק כוס התה שלכם ?).

וכמובן הכי טוב יהיה לקחת בטיול קצת מכל דבר, גם הרע והמכוער שמעורבב עם הטוב, מעטים הם הטיולים שהם ברורים מאליהם.

אם אתם מתחילים ברעיון קטן או דף טיוטה ריק מתוכן, עצה טובה תהיה להשתמש בפליירים או ברושורים של מקומות שונים רק בכדיי לקבל איזשהו מושג (למשל מהתמונות), לחפש מידע על לוחוזת שמנים של תחבורה ציבורית, והדרך הקלה ביותר להגיע מאטרקציה תיירותית אחת לשניה, מידע חיוני בד"כ גם כלול בדפי המידע (מזג אוויר, שגרירויות, סכנות וכו'), סוכנויות טיולים רבות (כמו איסתא ואופיר טורס) מספקות לא מעט מידע דרך חלוקת חוברות ששווה לעבור עליהם.

תכנון מסלול בטיולים קצרים יותר:
אם ההקצאה שלכם לטיול מתבטאת במספר שבועות ולא חודשים (בעסה) תגרום לכם לדקדק טיפה יותר בפרטים, ולחפור קצת יותר - חשבו על יעד אחד או שניים, בררו לגביי טיסות פנימיות, והקצו עוד קצת כסף לטיול, טיסות יאפשרו לכם לכסות יותר מקומות בפחות זמן, זה לא נדיר כל כך להספיק ולראות בכמה שבועות את אותה הכמות של מקומות בטיול מאשר בטיול של תרמילאים בחודש. אבל אם יש לכם את היכולת להקדיש זמן רב לטיול, בחרו יעדים כלליים, למשל: מרכז אמריקה או דרום מזרח אסיה (מקומות התחלה מעולים , מכילים המון מקומות לטיול) , הודו ונפאל, אוסטרליה או אירופה (מדינות המערב הן פחות אקזוטיים אך לא פחות מעניינות, אל תשללו אותם, רק הקצו אליהם תקציב גדול יותר).

זה טבעי כל מטיילים רבים ירצו לראות כמה שיותר בפרק זמן נתון, לשם כך הם מתכננים לוחות זמנים צפופים וקפדניים ביותר, אך חשוב מאוד לזכור כי תכנון מוקפד בבית כמעט לעולם לא יתאפשר בדיוק, לכן מומלץ לפתח רעיון כללי לגביי לאן הנכם מעוניינים להגיע, מה אתם רוצים לראות וכמה זמן יש לכם, מפה תוכלו לאלתר קצת, לקחת ימים מפה ומשם, זה על חשבון זה עם התחשבות נוספת לצד גורמים אולי שלא נלקחו בחשבון בסקיצת התוכניות בבית - פסטיבלים, עיכוב בהוצאת ויזה, עייפות אחר נסיעה ארוכה, קילקול קיבה, מקום חדש שנכנס ללו"ז וכו'.

למרות כל אלו, אתם עדיין יכולים לטייל ביעילות ולכסות מקומות רבים. זן אחד של מטיילים יכול להשתעמם בלשבת במקום אחד למשך כמה ימים, הם ירצו לזוז ולראות עוד ועוד מקומות. בדרך כלל הם ינועו בין האתרים בקצב מהיר כשפתאום, כשהם מרגישים כי מצאו את מקום שלוותם, יורידו הילוך, ייהנו מהמקום וימשיכו הלאה (כי לא ניתן לטייל בקצב מהיר למשך תקופה ארוכה, תמיד צריך לעשות הפסקות מידיי פעם).

זן אחר של מטיילים נוטים לבלות (או להיתקע) שבועות במקומות של נופש עם מחירים ומתקנים נוחים, בדרך כלל מקומות אלו צמודים לים, מקומות נופש אלו פרושים בכל העולם, והם נותנים תמורה טובה לרוב כמקום מנוחה, מקומות אלו קל להישאב אליהם, ולמרות כי רוב המטיילים לא יסכימו להודות - לטייל זו עבודה קשה. אף אחד לא אוהב לשבת באוטובוסים ישנים למשך זמן רב, אך זוהי האופציה הכמעט יחידה בטיולי תרמילאים למשל.

תטיילו קשה או מהר כפי שתרצו, אך אל תקבעו שום סטנדרטים ולוחות זמנים בבית כי דברים משתנים.

היכן להתחיל את הטיול ?
המקום אליו הכי רצית לטיל תהיה התשובה הברורה, הגישה האישית שלכם והציפיות הולכים להשפיע על החוויות שלכם והיכן אתם בסופו של דבר תחליטו לטייל, היעד הראשון לטיול הטוב ביותר בשבילכם יהיה מקום שהוא נגיש וקל להסתדר בו, מקום כיפי ובעל עניין, מטיילים אשר הפרוטה מצוייה בכיספ ימצאו את עצמם טסים מתל אביב אל מערב אירופה , אוסטרליה \ ניו זילנד , יפן קוריאה , לאלו שיש תקציב מוגבל יותר יתחילו את הטיול בהודו, תאילנד או ברזיל \ ארגנטינה, לכל האיזורים הללו יש המון פוטנציאל למסלולים פחות תיירותיים ובעלי דרכים צדדיות הרחק מהמוני המטיילים האחרים. אלו הרוצים לחפש מקומות אחרים, ימצאו את אפריקה למשל לא מסוכנת, קשה או בלתי נגישה כפי שאנשים רבים נוטים לחשוש, אפריקה היא בהחלט מתגמלת את אותם מטיילים עם מעט בטחון עצמי.

ברור כי לא משנה כמה זמן מוקצב לכם בטיול - לא תוכלו לראות את הכל בטיול אחד, לא משנה מה אתם חושבים ולמרות שכל האנשים שתפגשו על הדרך משתוקקים לטייל לעד (הכוונה שלהם תהיה - לעבוד באוסטרליה ולנוח על החוף בגואה), זה בסופו של דבר מה שאתם עושים ולאיפה שאתם הולכים עם פונקציה של תזמון.

עם כל טיול שאנחנו עושים, הביטחון העצמי שלנו הולך וגובר וכך גם העניין שאנו מוצאים במקומות אחרים, ואותם מקומות שפעם הפחידו אותנו מלטייל בהם, עם הזמן כבר פחות ופחות... זיכרו את הפוטנציאל של המקומות שאתם יכולים לבקר, לראות, להריח , לגעת, הוא גדול יותר ממה שאתם יכולים לדמיין... אתם רק תצטרכו להדליק את הדמיון שלכם , להשיג לעצמכם זמן, כסף ומעט ביטחון עצמי לגרום לזה לקרות.

* הרשימות הבאות יתנו לכם מושגים בסיסיים של מה אתם יכולים לחפש ולמצוא במקומות שונים בעולם, חשוב לציין כי מקומות אלו נרשמו באופן שרירותי והן בהחלט אינן מעידות על דירוג כזה או אחר.

רעיונות למקומות לטייל בהם:

נהרות: הקדישו זמן באיזורים הבאים לטיול מוצלח: נהר הנילוס, נהר הגנגס, נהר האינדוס, נהר הזאמבזי, נהר היאנגצה, נהר המקונג, נהר הדנובה.

טיול ברחובות: תאילנד, פיליפינים, טורקיה, רכבת חוצה אירופה, או יפן, ניו זילנד, נפאל, גואטמאלה, דרום אפריקה, יוון.

תרבות: (ואנשים טובים) - אוזבקיסטן, הודו, גאנה, בוליביה, גיאורגיה, אתיופיה, מאלי, צפון ויאטנם \ לאוס , פיליפינים.

דתות: (מרכזי העולם) - רומא, פונג'אב \ ורנאסי בהודו, לאבלה ברמות אתיופיה, בודנאת בנפאל, הודו, טיבט וכמובן ארץ הקודש שלנו - ישראל.

מסלולי יבשה ארוכים: מקסיקו סיטי - פנמה סיטי , איסטנבול - קאטמנדו , ניירובי - קייפ טאון , דקאר - אקרה , בנגקוק - באלי , סאנטיאגו - בוגוטה , לונדון - הונג קונג (דרך רכבת הטראנס מונגולית) , לונדון - אתונה.

מסלולים מעגליים פנים ארציים (טיולים קצרים) - גואטמאלה , קוסטה ריקה , אקוודור , גאמביה \סנגל , ישראל \ ירדן , תאילנד\קמבודיה , ניו זילנד , אוגנדה , סרי לנקה.

חופים (ימין ושמאל רק חול וחול) - מוזאמביק , תאילנד , פיליפינים , אוסטרליה, דרום אפריקה , טורקיה \ יוון , קראלה \ גואה (הודו) , הונדורס \ בליז , זנזיבר \ לאמו (טאנזניה \ קניה) , ברזיל.

המקומות הגבוהים (חמצן דליל ונופים פאנורמיים) - קירגיסטאן \ טאג'יקיסטאן , צ'ילה \ בוליביה , נפאל \ טיבט , חבל קאשמיר ולאדאק (הודו).


מקומות מומלצים פופולריים (בצדק) ותיירותיים:

הודו , נפאל וסרי לאנקה

ניו זילנד

יוון \ טורקיה

דרום אפריקה

תאילנד , לאוס , קאמבודיה ופיליפינים

גואטאמלה ומקסיקו

ברזיל , בוליביה ופרו

ארה"ב (אל תפסלו עד שתנסו...)

איטליה \ ספרד

יפןמקומות מומלצים פחות תיירותיים:

ירדן

מונגוליה

אתיופיה , אוגנדה וקניה (כולל את האי לאמו)

גאנה , בנין

רומניה , בולגריה, מקדוניה ומונטנגרו

מוזאמביק וזימבאבווה

מערב אפריקהמקומות אפילו עוד פחות מתויירים:

צפון מערב סין.

מיאנמר ואינדונזיה (מסלולים מחוץ לתיירותיים).

אוקראינה וצפון רומניה

הקווקז וצפון טורקיה

קירגיסטאן \ טאג'קיסטאן

קולומביה (איזורים מסויימים יכולים להיות מסוכנים)פלאי תבל העתיקים:

אפריקה: אתיופיה ומצרים - הפירמידות והמקדשים.

דרום אמריקה: קוסקו, העמק הקדוש, מאצ'ו פיצ'ו, פרו ואיי הפסחא (צ'ילה).

מרכז אמריקה: טיקאל, גואטאמלה והטאוטיהואקאן (מקסיקו).

אסיה: חומת סין הגדולה, אנגקור וואט (קמבודיה), מקדשי באגאן (מיאנמר).פלאי תבל - מבנים:

טאג' מאהאל (הודו)

איה סופיה ומסגד סלימיה (טורקיה)

רג'יסטאן, סמארקנד (אוזבקיסטאן)

העיר העתיקה בירושלים

הקולוסיאום ברומה (איטליה)

האבנים המסותתות בכנסיות באתיופיה ופטרה - ירדן.

העיר האסורה בביג'ינג (סין)

ארמונות ורסאי (צרפת)

האמפי (הודו)

גראנד פאלאס - בנגקוק (תאילנד)

סאגרדה פאמיליה - ברצלונה (ספרד)פלאי תבל שבטבע:

הרי ההימאליה (גישה מנפאל)

הרי האלפים

רכסי ההרים - קאראקורם (קירגיסטאן)

הפארקי הלאומיים - יוסימטי , גראנד קניון , ברייס קניון - ארה"ב

גרייט בארירי ריף (מחסום השונית הגדולה) - אסטרליה

הפארק הלאומי פיורדלנד בניו זילנד.

הפארק הלאומי טורס דל פאיין - פאטאגוניה .

משטחי המלח - סלאר דה אויני - בולוביה

אנטאקטיקה

איי גלאפאגוס

הר געש נגורונגורו - איסלנד

מפלי איגואסו (ברזיל\ארגנטינה)

מפרץ האלונג (וייאטנם)

הפארק הלאומי נאמיב נאוקלופ (נמיביה)

אבן הקראסט בגווילין (סין)

אגם באיקל (רוסיה)

הפארק הלאומי אולורו (אוסטרליה)

פרייז'ר איילנד - אוסטרליה.איזורים נפלאים לטיול: (מציעים מגוון רב של טיולים):

קראקורום (פקיסטן) , קראקול (קירגיסטאן) ולדאק (הודו) - הרים עוצרי נשימה עם מעט תיירים

סיירה נבאדה (קולומביה) - הרים יפייפיים הפוגשים חופי ים מושלמים.

הקווקז (ארמניה, גיאורגיה, אזרבייג'ן, צפון מזרח טורקיה) - מדבריות, הרים, כנסיות, מסגדים, והרבה יין\וודקה.

צפון לאוס \ ויאטנם - תחבורה מקומית קשה אך איזור ייחודי ויפה.

מרכז סולאווסי ומזרח אינדונזיה - עולם שלם ממתין להיחקר.

דרום אפריקה - הכי טוב לטייל ברכב שכור, מדבריות, מפלי וויקטוריה, צלילות ועוד.

פאטאגוניה

מחוז יונאן (דרום סין)ערים בעלי עניין \ תרבות \ אווירה מיוחדת:

אנטיגואה (גואטמאלה) - במיוחד בשבוע האיסטר

ערי אירופה - לונדון , ברצלונה , פאריז, קראקוב , סיינט פטרסבורג , ברלין, ונציה \ רומא

ג'איסלמר \ אודייפור בראג'אסטן (הודו)

קאפאדוקיה (טורקיה)

קוסקו (פרו) , סאן אגוסטן (קולומביה)

יאנגשו (סין)

זאנזיבר (טנזניה)

סידני , פרת' ומלבורן (אוסטרליה)

האגם השמימי ליד אורומוצ'י (סין)

לואנג פראבאנג (לאוס)

סאן פרנסיסקו (ארה"ב)מלכודות תיירים:

אגרה והטאג' מאהאל המפורסם שם

פלורנס, וונציה ורומא

ניו יורק , וושינגטון די סי , לונדון, פאריז , אמסטרדם וסידני.

נפאל ואיי תאילנד

אנטיגואה, וגואטמאלה

דוגון , מאלי

מפלי וויקטוריה (זימבאבווה \ זאמביה)

צפון טאנזניה וזאנזיבר

טראנסילבניה (רומניה)

באלי (אינדונזיה)

קיוטו (יפן)מקומות להירגע בהם:

על הסירות: שייט איטי על נהר המקונג, נייגר או היאנגצה.

על החופים: ווארקלה \ גואה (הודו) , מפרץ האיים (הונדורס) , קו טאו (תאילנד), ונואה לבו (פיג'י)

על יד האגם: אגם מאלאווי , אגם אטיטלאן (גואטאמלה) , אגם טיטיקאקה (בוליביה \ פרו) , אגם סארינגר (קשאמיר - הודו) , אגם יינגון (בורמה).

אחרים: קוטור (מונטנגרו) , יאנגשו (סין) , האי לאמו (קניה)מסעות ברכבת:
רכבת מדקאר (סנגל) אל במאקו (מאלי): 30-36 שעות.

הרכבת הטראנס סיבירית או הטראנס מונגולית ממוסקבה (רוסיה) אל בייג'ינג (סין): עוברת במקומות המבודדים ביותר בעולם.

דאר א סלאם (טנזניה) אל לוסאקה (זאמביה): עוברים דרך הערבות האפריקאיות במשך יומיים

מקאמלה (צ'ילה) אל אויוני (בוליביה): ממש כמו לנסוע על פני הירח.

בייג'ינג (סין) אל לאסה (טיבט) מסלול הרכבת הגבוהה ביותר בעולם , עוברים במקומות צחיחים וקרים.

הרכבות הפנימיות בהודו או סין.

רכבת השינקאנסן ביפן המהירההמקומות שהתקלקלו ע"י תיירים:

האיים הים תיכוניים הספרדיים

קאנקון ויוקאטן (מקסיקו)

איי יוון

איי טורקיה

באלי (אינדונזיה)

איי תאילנד

טרק האנאפורנה (נפאל)המקומות בהם צריך לשים לב לחפצים שלכם:

ניירובי (קניה)

דלהי \ אגרה \ ורנאסי (הודו)

והנסבורג (דרום אפריקה)

קוסטה ריקה

פראג (צ'כיה)אמצעי התחבורה הגרועים ביותר:

מעבורת אל האי פיליפינו

מעבר ההרים קאראקורם (סין - פאקיסטאן) על גבי ג'יפ

בוש טקסי - מערב אפריקה

סירות מהירות על נהר המקונג

טוק טוקים בבנגקוק

אוטובוסי הלילה בקולומביה.מקומות זוללי תקציב:

ערי מזרח סין והונג קונג

בהוטן או כל מקום אחר אשר צריך אישור מיוחד בכדיי לבקר בו

בוצוואנה וברזיל

מוסקבה וסיינט פטרסבורג

איי גלאפאגוס

האיים הקאריביים

איי פולינזיה הצרפתית

ספארי באפריקה או טיפוס על הר הקילימנג'ארו

נסיעות ארוכות במקסיקו \ ברזיל