YoniFlenner -> מידע למטייל : ציוד לטיול


ציוד לטיול


ראשי פרקים:
ביגוד הכרחי תיק עזרה ראשונה אחרים
הנעלה תיק כלי רחצה נוטים לשכוח
ציוד הכרחי נוסף אלקטרוניקה טיפים ורעיונות נוספים
טיפים לאריזה


בפרק זה תוכלו למצוא מידע על מה לקחת עימכם לטיול, מאיפה להשיג, איך לארוז הכל בתרמיל ביעילות תוך שמירה על מקום ומשקל נמוך. לטעמי הרבה דברים מטעים ושגויים נכתבים בנושא זה של הציוד אותו יש לקחת לחו"ל, דברי הפחדה של "זה חובה וההוא חובה" כי אם לא תקנו עכשיו, לא תוכלו להשיג ביעד אליו אתם נוסעים. חנויות אשר מוכרות ציוד שכמובן רוצות כי תקנו כמה שיותר דברים מהם, גם תורמות לבהלה לציוד רב. זכרו כי כל פריט שאתם מוסיפים לרשימה שלכם בסופו של דבר תצטרכו לסחוב אותו עימכם למשך כל תקופת הטיול.

למען הפרוטוקול, תצטרכו להתאמץ מאוד לחשוב על משהו אשר לא הומלץ ברשימה המפורטת למטה אשר לא ניתן להשגה בחו"ל (בדרך כלל גם יותר בזול), לדוגמא - קטורות נגד יתושים מופיעים בהרבה מרשימות הציוד, זה משהו שלרוב ניתן להשגה גם בחו"ל ובמחיר זול יותר ממדינות המערב, זכרו כי בכל מקום אשר תזדקקו למשהו, בד"כ גם ניתן יהיה להשיג אותו: במקומות גבוהים - ניתן למצוא ביגוד חם, במקומות שטופי שמש ניתן להשיג קרם שיזוף וכו', ועוד יותר נכון הדבר לגביי מקומות בהם תיירים זרים נוטים להסתובב.

הפרק הזה אולי יכול להיראות כרשימה מאוד ארוכה (מקיפה היא המילה היותר מתאימה), אבל הוא נועד להיות לכם לקו מנחה בטיול - Less is more. או כבר נתקלתם בקלישאה כי המטייל המאושר ביותר הוא זה אשר יכול לדחות את התרמיל שלו אל מתחת למושב באוטובוס או שיוכל לשאת עימו את התיק על המטוס. אתם יכולים להיות מופתעים כלא מאמינים שזה אפשרי במיוחד כשמתחילים להכניס את החפצים הראשונים לתרמיל הגב, אבל אחרי שלומדים זאת בדרך הקשה, עם תרמיל גב בעל תכולה של 70-90 ליטר, כל טיול שבא אחר כך יגרום לכם לצמצם את תכולת התרמיל עוד ועוד ועדיין בסוף להתלונן כי לקחתם יותר מידיי.

ברגע שהגעתם למצבים אלו אתם כבר יכולים לחייך כשתראו כי אתם יכולים להכניס את כל מה שאתם צריכים אל תיק גב של 30-40 ליטר אשר יכול בקלות להיכנס מתחת למושב האוטובוס או על הדרגש העליון ברכבת, תתהו לעצמיכם איך חשבתם פעם לקחת עימכם תיק כל כך גדול למדינה מפותחת. תיק קטן וקל ככל האפשר מהווה הבדל עצום בטיול עצמאי, החופשיות שהוא מאפשר והעול שהוא משחרר לטעמי שווה את ההקרבה במיעוט הפריטים הנמצאים אצלכם בתיק.

אל רשימת הציוד הבסיסית (ללא הפירוט מאחורי הפריטים...) , הקישו כאן

ישנה אמירה מוכרת שאומרת - הכל הכרחי, רק כמה דברים הם יותר מהאחרים. לא יהיה לכם מושג מה בסופו של דבר תזדקקו לו וכמה מעט תשתמשו כשאתם מתכננים עוד את הטיול בבית. כולם אומרים תארזו מעט, אבל רוב המטיילים התרמילאים לא עושים זאת עד שהם לומדים בדרך הקשה, אני לדוגמא נאלצתי לשלוח הביתה חבילה של 5 ק"ג ציוד מיותר שהבאתי עימי בטיול הראשון שלי להודו כשבועיים בלבד אחרי שעזבתי את הארץ... הנה 10 סיבות למה צריך לארוז קל:

1. תרמיל הגב שלכם הוא כל חייכם במהלך הטיול. ככל שיהיה קטן יותר כך הוא יציק פחות, ככל שיהיה גדול ומגושם יותר, ככה הוא יאמלל אתכם במיוחד בנסיעות.

2. תרמיל גב גדול יגרום לכם לא מעט כאבי ראש כשתשתמשו בשירותי ריקשה \ טוק טוק , ובטיסות תמיד תאלצו לאפסן אותו בבטן המטוס ולא עימכם, מה שיעכב אתכם ביציאה מהטרמינל ויגדל את הסיכון כי הוא יוכל ללכת לאיבוד.

3. המחשבה ללבוש את אותו הבגד יום אחרי יום נראית לנו כעת נוראית, אבל זהו תהליך הנעשה קל יותר עם בגדים מתאימים, אין צורך לקחת הרבה בגדים כי את המעט שתיקחו עימכם תוכלו לשטוף ביד ולתלות לייבוש בלילה בד"כ.

4. בזמן הטיול תצטרכו ללכת עם תרמיל הגב בחופשיות ונוחות (לפעמים גם ללכת מהר בכדיי להימנע מרוכלי רחוב שיציקו לכם), בין אם זה ברחוב או ממלון למלון ובד"כ יכול להיות גם מאוד חם, אם אתם לוקחים תחבורה אישית תוכלו להניף את התרמיל הקטן שלכם לצד מושבכם ולקפוץ על המונית\ריקשה בנוחות ומהירות, מה גם שאיחסון תיק גדול מאוד בשירותי אחסנה בתשלום עלול להיות בעייתי (באם מדובר בתיק מאוד גדול).

5. נשיאת תיק גדול על אוטובוסים היא עניין סביר אצלנו (למדנו את זה טוב בשירות הצבאי), אך לא כך הדבר במדינות מתפתחות, בשל הצפיפות הרבה, כמעט תמיד תיאלצו להיפרד מהתיק שלכם בזמן הנסיעה , התיק יאוחסן על הגג (יירטב במקרה של גשם) , בתא המטען התחתון (יירטב משלוליות על הדרך הבוצית) או בתא המטען האחורי (יירטב מהמנוע ויסריח לכם מבנזין עד שלא תשטפו אותו). אני לא בא להפחיד אתכם, ברוב המקרים אחסנת התרמיל היא בטוחה, רק שזה יגרום לכם לפראנויות לאורך כל הנסיעה. במידה והסיכוי הקטן מתממש ואתם מורשים לעלות עם תיק הגב שלכם לאוטובוס, שוב, בשל הצפיפות הרבה תתנצלו לא מעט פעמים אל אותם מקומיים שחטפו את התיק שלכם בפרצוף כשעליתם \ ירדתם איתו.

6. אם תרמיל הגב שלכם מלא, לרוב תהיה לכם בעיית גישה להוצאת דברים מהתיק, סביר כי תאלצו לפתוח אותו ולהוציא דברים אחרים בכדיי לתת לכם גישה אל מה שאתם צריכים.

7. בכמה מקומות בעולם (הפחות מתקדם) תאלצו לשלם תוספת של מחיר עבור כרטיס הנסיעה שלכם עבור התיק הגדול, לעתים אולי תצטרכו לשלם עבור התיק שלכם כרטיס נסיעה נוסף.

8. תרגישו בחוסר נוחות כשאתם מתנייעים מעיר לעיר עם התיק הגדול שלכם כשאתם על תחבורה ציבורית.

9. לא תאמינו איזה יתרון משמעותי להיות מסוגל לקפוץ מנקודה א' ל-ג' עם עצירת ביניים קצרה בנקודה ב' תוך שאתם נושאים עמכם תיק גב קל על גבכם מאשר לעשות את אותו המסלול אבל עם עצירת לילה בנקודה ב' מכיוון שתיאלצו לאחסן את התיק שלכם איפשהו (לא בכל מקום יש שירות שמירת חפצים).

10. בפשטות, תוכלו לחסוך זמן רב בדרכים עם טיול עם תרמיל גב קל ככל האפשר, אינני מאמין כי יש צורך לסחוב יותר מ-60 ליטרים על הגב, אלא אם כן הטיול לשכם מאופיין כטיול קמפינג, אליו תצטרכו ציוד נוסף, וזו אופרה אחרת.

הפתגם המפורסם אומר: תפרשו את כל הציוד שלכם אל מול עינכם, עכשיו תחלקו אותו לשניים, הכניסו חלק אחד לתיק והגדילו את תקציב הקניה שלכם ביעד. למרבה הצער הזמן הטוב ביותר לארוז את הציוד שלכם הוא מיד אחרי שהסקתם את המסקנות שלכם מהטיול הקודם.

למען הסר ספק, הרשימות המופיעות בפרק זה, הן לא מוחלטות (אך שואפות לכך), צרכים של אנשים ואופי הם דברים שמשתנים מאדם לאדם, כמו כן גם מה שהכרחי באזור מסויים לאו דווקא יהיה באזור אחר, במציאות תצטרכו ללמוד את רוב "שיעורי האריזה" בעצמיכם. אולם אם הפרק הזה ישכנע אתכם להשאיר פריט אחד בבית שלא תצטרכו, אז לפחות השגנו פה משהו.

כמובן כי המושג "אוניברסלי" או "תופס להכל" לא חל על רשימות ציוד. ההבדלים הגדולים ביותר יהיו ללא ספק תנאי מזג אוויר וסגנון הטיול. שימו לב כי הרשימות מתייחסות לטיולים עצמאיים עם פוקוס על שימושיות ומשקל, ואם לא צויין אחרת במקומות טרופיים חמים.

זכרו לא לדאוג יותר מידיי, תיאורטית תוכלו להסתובב בכל המקומות של התרמילאים רק עם הבגדים שעל גופכם,לקנות תרמיל גב, תיק עזרה ראשונה, קוסמטיקה, בגדים, ושאר ירקות ומחיר זול יותר לרוב מאשר בבית. אופציה זו היא כמובן אפשרית אך אינה מומלצת, בכל זאת, ישנם דברים ששווה להשקיע ולקנות פה בארץ.

טיפ לגביי רשימות הציוד:
הרלוונטיות של רשימה זו הולכת וגוברת ככל שתטיילו במדינות פחות מפותחות ותתנידו יותר ממקום למקום, ואילו מצד שני - הרלוונטיות של רשימה זו הולכת ופוחתת ככל שתטיילו במדינות יותר מפותחות ותתנידו פחות ממקום למקום.

כדאי גם לזכור שהרשימה הזאת אינה מתיימרת לכסות את כל המקרים והנסיבות. היא מבוססת על סמך הניסיון שלי ושל מטיילים אחרים, הקו המנחה כאן הוא לשמור על גודל\משקל נמוך (כמה שאפשר), לקחת פריטים בהם נעשה שימוש רב, ובסה"כ להאיר את פניהם של מטיילים ללא ניסיון - מה התרמילאי הממוצע בטיול תרמילאי ממוצע זקוק לו במהלך הטיול.


ביגוד הכרחי:

בגדים יכולים להיות קלים אבל גם כאלו שתופסים הרבה נפח, לכן מומלץ לקחת את המינימום ומה שאתם לוקחים צריך להיות בעל איכות טובה ושיתאים למטרות מגוונות ככל האפשר. ההמלצה שלי היא לקנות חלק מהביגוד בארץ או מדינות מפותחות אחרות. לטיולים ארוכים בעיקר, את הביגוד (או חלק ממנו) כדאי לרכוש בחנויות אשר מספקות ביגוד מיועד לטיולים - דבר המבטיח איכות , שימושיות גבוהה ועמידות בתנאים קשים ולאורך זמן. הרעיונות של הכמות המצויינים למטה (אלו הם רק רעיונות, כל אחד יטייל עם מה שהוא\היא ירגישו בנוח) כוללים מה אתם אמורים ללבוש כשאתם מתחילים את הטיול.

- לא יותר מ-2-3 טי שירטס, תוכלו להקצות אחת לנסיעות (בהם מתלכלכים הכי הרבה) או לשינה אם צריך, היתר יכולים להיות חולצות בעלות חומרים המנדפים זיעה (ומתייבשות מהר), בד"כ מטיילים קונים חולצה מקומית בשביל המזכרת שלאחר מכן.

רבים מעדיפים לבחור בחולצת פולו במקום הטי שירטס כך הם יכולים לקפל כלפני מעלה את הצווארון וללבוש אותצה מעל טי שירט במקרים בהם קריר, עירבוב בין החולצות ועם גופיה זה שילוב מומלץ.

נשים יכולות לקחת עימן גופיות או גם כאן - חולצות מחומרים מנדפי זיעה, זה חשוב להרגשת הנוחות בטיול, כי כאשר מטיילים ובכל הזמן בתנועה אז מתחממים מהר, כשהתרמיל על הגב, מזיעים גם לא מעט, ואם מזג האוויר חם וטרופי... חולצות אלו מבורכות ממש.

- חולצת שרוולים או\ו חולצת פולו. לפחות חולצה אחת עם שרוולים ארוכים (אם הן ניתנות לקיפול מהיר, אפילו טוב יותר), חולצות אלו יכולות ממש לגרום לכם לצאת החוצה עם חיוך, הן שימושיות מאוד, בעלות כיסים צדדיים לכסף קטן, הן מרגישות טוב על הגוף, שוב, ישנן כאלו הבנויות מחומרים מנדפי זיעה, שרוולים\צווארון יעזרו לכם להתחמם או יחסמו את קרינת השמש וגם יעזרו לכסות את העור החשוף בזמנים של התקפות יתושים.

- ג'קט מיקרו פליז דק, לא משנה לאן אתם הולכים, הג'קט יחמם אתכם במקומות קרירים כמו מטוסים, מיזוג אוויר ש"השתגע" באוטובוסים ורכבות, בערבים או מוקדם בבוקר יכול להיות קצת קר, וכמובן - במקומות גבוהים.

אם אתם הולכים לבקר מקומות קרים יותר, עדיף שתצטיידו בג'קט פליז עבה יותר(בתקופת החורף, במקומות גבוהים...), ג'קטי הפליז לרוב מגיעים עם רוכסן אותו ניתן לרכוס עד למעלה וזה המצב בו גם הצוואר שלכם יהיה מכוסה, או לא לרכוס אותו בכלל למקרים בהם הטמפרטורה אינה מאוד נמוכה.

בתנאי אקלים מאוד קרים, הביאו עימכם ביגוד תחתון תרמי (תחתוני גטקס וגופיות צמר מסוג 'מרינו' הם אופציה מעולה), זה בשילוב מעיל עבה יחממו אתכם ויעשו את העבודה כמו שצריך. כמו כן ניתן להוסיף במקרים אלו כובע צמר\פליז, צעיף וכפפות.

- במידה והתמזל מזלכם ואתם בדרך לטיול ארוך בחלקים שונים של העולם, עם תנאי מזג אוויר שונים, אל תטרחו להביא את כל ציוד הביגוד שלכם עוד מהבית, זה יתפוס לכם המון מקום בתרמיל, פשוט קנו בגדים ליעד הראשון ותעשו השלמות על הדרך (את הביגוד ה"ישן" תוכלו לשלוח הביתה או לזרוק אם לא אכפת לכם)


הערה: זה לא קל לסקר מדריך ביגוד עם כל כך הרבה מקומות שונים בכל כך הרבה תנאי מזג אוויר שונים ותקופות שונות, הנכם רואים כי רוב הפוקוס כאן הוא על איך לשמור על קור מאשר על איך לשמור על חום, זאת מכיוון שרוב התרמילאים יוצאים בד"כ ליעדים חמים - טרופיים וברוב המקרים - בתקופת הקיץ, לשמור על חום זה פחות קריטי במקרים אלו, ולשמור על קור יותר רלוונטי. אבל אם אתם יוצאים למקום בו אתם יודעים כי הולך להיות קר ואינכם מעוניינים לחפש אחר ביגוד חם שם, אז כמובן שמומלץ לצאת מהבית עם מספיק ביגוד חם כי גם בדרך כלל אתם מבלים את רוב הזמן בחוץ וג'קט מיקרו פליז לדוגמא לא יספיק כשיש בחוץ רוחות מקפיאות.

- 2 זוגות של מכנסי טיולים, כאלו שמתייבשים מהר, קלים ואינם תופסים מקום בתרמיל, עדיף כאלו העשויים מחומרים איכותיים, כאן שווה להשקיע ולקנות מחברות גדולות ומוכרות כדוגמת Colombia או The north Face. ישנם כאלו המכילים גם כיסים פנימיים אשר בהם ניתן לשמור מסמכים חשובים. החומר אמור להיות כזה שניתן לשטוף אותו בקלות והוא יתייבש במהירות (במהלך לילה אחד). ישנם זוגות מכנסיים בעלי רוכסנים באיזור אמצע הרגליים, כך ניתן לפרק אותם ממכנס ארוך למכנס קצר.

אם אתם הולכים לבקר בעיקר במקומות קרירים, עדיף כי הזוג מכנסיים שני יהיה בעל חומרים פחות פרוצים ויותר כבדים ומחממים.

ברוב המקומת בעולם, תעשו לעצמכם טובה והשאירו את מכנסי הג'ינס שלכם בארון בבית. נכון זה המכנס הראשון אותו נרצה לארוז, מכיוון שבד"כ אנו לובשים אותו בחיינו היום יומיים, אבל בחום של מעל 30 מעלות הג'ינס יהפוך אותנו לכבשן רותח, תוסיפו לזה מעל 50 אחוזי לחות ובכלל תהיה לכם חגיגה למטה, מה גם שג'ינס הוא כבד מאוד ומתייבש מאוד מאוד לאט.

- חצאיות קלות הן אופציה טובה לנשים, רק שימו לב כי ישנם מקומות קדושים אשר הנשים אינן מורשות להיכנס עם חצאיות קצרות (מעל גובה הברך). יתרון גדול נוסף לחצאיות הוא בנסיעות ארוכות באוטובוסים, כאשר עוצרים להפסקת פיפי ויש תור ארוך מאוד לשירותי הנשים (וגם לא תמיד אתן רוצות להיכנס למקומות מצחינים אלו), תוכלו בעזרת החצאית לעשות את הצרכים בטבע ולשמור אל פרטיות מינימאלית. בהתאם ליעד, נשים יכולות גם להביא עימן עליוניות, למקרים בהם מזג האוויר קריר, העליוניות הן דקות, קלות ואינן תופסות נפח או משקל רב, מה גם שעליוניות (המכסות את הכתפיים) יאפשרו לכן להיכנס למקדשים ללא כל בעיה.

- בגד ים: אם אתם חושבים שתזדקקו לאחד כזה, קחו אחד קל ושאינו תופס מקום רב, הבנים יכולים להשתמש במכנסיים קצרים (כל עוד הם אינם מכותנא) במקום בגד ים, ועשו טובה - שמרו על קצת כבוד (לעצמכם ולמקום) והימנעו מלהיכנס עם תחתונים למים, ישנם מקומות שאנשים אשר יכולים להיפגע מזה. אזורים דתיים רבים לא יאפשרו לכם ולכן להיכנס עם מכנסיים קצרות או כמובן - בגדי ים.


בנות שימו לב: מקומות רחצה תיירותיים (בריכות, חופי ים) הם די ליברלים (או לפחות התיירים מתייחסים למקום כאל כזה) ואותו בגד הים שמקובל ללבוש פה בארץ, יהיה גם מקובל ללבוש שם (עם יוצאי דופן כמו ללכת טופלס על החוף). אבל מקומות פחות תיירותיים, בהם המקומיים מהווים את הרוב, לעיתים יהיה מקובל יותר ללבוש מעל בגד הים טי-שירט או סארונג, כפי שהבנות המקומיות מתלבשות.

- הלבשה תחתונה: מומלץ לגברים לקחת כמה זוגות תחתונים, בין 3-6 זוגות (תמיד ניתן לכבס אותם ביד), מומלץ כאלו מנדפי זיעה ושלא עושות שפשפות (תחתוני בוקסר הם מצויינים), לחברות כמו Lowe Alpine יש סוגים מצויינים של תחתונים כאלו, הם לא זולים אך עושים את העבודה כהלכה במקומות חמים ולחים, ויש כאלו מנדפי ריח אפילו ! נשים ללא ספק לוקחות יותר תחתונים מגברים (סיבה אחת - בגלל שהתחתונים שלהם קטנות יותר), עם חזייה רגילה או חזיית ספורט, ממש לא מומלץ לקחת דברים בצבע לבן. הלבשה תחתונה זה משהו די אישי וקשה לכתוב עליו מפני שלכל אחד ואחת יש את הסטנדרטיים ההיגייניים שלו\שלה, אך זיכרו כי גם כאן - ניתן לקנות עוד במידת הצורך (כמעט) בכל מקום.

כמה זוגות גרביים תצטרכו תלוי בסוג ההנעלה, מזג האוויר ובאיזו תדירות אתם הולכים לנקות את הנעליים... כלל האצבע אומר בין 3 ל-6 זוגות גרביים, אך אם לא תוכלו לכבס אותם באופן תדיר ותלכו הרבה במזג אוויר חם, כדאי להוסיף עוד 2 לעסק, הדבר האחרון שתרצו זה להיות עם פטריות ברגליים. שימו לב כי גם אם אתם מטיילים עם סנדלים בלבד קחו לפחות זוג גרביים אחד (לכו תדעו... תמיד יכולים להקפיא אתכם בטיסה או ברכבת...).

כמו בעניין התחתונים גם כאן כדאי לשים עוד קצת כסף ולקנות גרביים מנדפות זיעה ומותאמות למזג אוויר חם (אולי לא כל זוגות הגרביים יהיו כאלו אבל לפחות כמה). ישנם מגוון רחב מאוד של סוגים וחברות המייצרות גרביי הליכה לטיולים, גרביים אנטי מיקרוביאלים (anti-microbial) מומלצות מאוד (אך גם יקרות). קיימות בשוק גם גרביים שאינן חדירות למים, אך טרם יצא לי להתנסות בהן, אשמח אם מישהו יוכל להעביר לי את רשמיו...


הנעלה:

- סנדלים: בתנאי מזג אוויר חמים אין כמו לנעול סנדלים פתוחות, כמו המקומיים כך גם התיירים, ניתן להסתובב עם סנדלים רגילות או כפכפים, סנדלים של חברות שורש או טבע הם לרוב עשויות מחומרים חזקים, נוחות וקלות באופן יחסי, מתייבשות מהר, ניתן ללכת איתם על החול, במים, על משטחים קשים או רכים (להיזהר במשטחים חלקים כי אין להם אחיזה טובה כך כל) וכמובן להיכנס איתם למקלחת (אם היא מטונפת או שסתם אתם רוצים לשטוף אותם במהרה). לא סתם אומרים כי סנדלים הם הנעליים הטובות ביותר לקיץ. בקרב המטיילים הישראלים - סנדלי שורש הם שם דבר. אנחנו מזהים את אחינו די בקלות לפי תוך מבט אחד חטוף לכיוון הרצפה.

אפשרי לסיים טיולים ארוכים שכוללים הליכה מרובה רק עם סנדלים, אם ביעד שלכם חם ואינכם "מפונקים" לגביי זה שהרגליים שלכם יתלכלכו קצת (בוץ, אבק) במהלך היום עד המקלחת, אם אינכם מתכוונים לשהות במועדוני לילה או מסעדות יוקרה, אז אין שום מניעה לקחת עימכם רק סנדלים או אפילו כפכפים למי שיותר נוח לו.

- כפכפים : ניתן לקנות בכל מקום חם שתהיו, הם בדרך כלל קלים אוינם תופסים מקום רב. בלשון המעטה הם אינם מיועדים למסלולי הליכה ארוכים ו\או מאתגרים, לכן בדרך כלל מטיילים יוצאים איתם ועוד זוג אחד של נעליים סגורות. כמו הסנדלים, הם ניתנות לשטיפה בקלות (רבים נכנסים איתם למקלחות) וייבוש מהיר.

- קרוקס: כפכפי קרוקס הסגורים (הגרסה האוריגינלית) עם חורי האוורור מהווים אלטרנטיבה לא רעה לטיולים במקומות חמים, גם הם נשטפים במהרה ומתייבשים אפילו עוד מהר יותר, הם אינם מעבירים ריחות וגולת הכותרת - הם קלות בצורה שממש לא תרגישו אותם על הרגל. החיסרון הוא (וזה חיסרון גדול) - אין להם אחיזה טובה על הקרקע, ומעט מים על משטח חלק (כמו רצפה) יכול לגרום לכם להחליק וליפול.

- נעלי ריצה נמוכות מהווים פתרון יעלי מאוד למזג אוויר חם וקר (לא יותר מידיי), הם נוחות מאוד להליכה, ניתן לעשות איתם טרקים עד רמה בינונית (כשתנאי הקרקע יציבים), זה הפתרון במצבים בהם תרצו ללכת עם נעלים סגורות מצד אחד וקלות מצד שני. לא משנה איזה זוג נעליים תבחרו לטיול, הקפידו ללכת בהם לפני היציאה בכדיי להרגיל את הנעל לרגל שלכם, אל תעמיסו עליהם בהליכה מרובה על ההתחלה כי תקבלו שלפוחיות ברגליים. כפי שנאמר למעלה - כפכפים ניתן להשיג בכל מקום, אך נעלי ספורט טובות (ומקוריות - לא איזה חיקוי זול) לא.

- נעלי הליכה לטרקים תופסים מקום רב בתרמיל ושוקלים גם לא מעט, הם יציקו לכם מאוד בימים חמים מאוד (תצטרכו להחליף גרביים בתדירות גבוהה). מטיילים רבים אוהבים לקשור אותם מחוץ לתרמיל הגב בשל החיסכון במקום ושמירה על ריח נעים בתוך התיק. במקרים מסויימים, בעלי הליכה כאלו יהיו הסיוט שלכם באם תחליטו לקחת אותם, אבל, במידה והטיול שלכם יכלול מסלולי טיול ארוכים או קצרים בתנאי קרקע טובעניים (כאשר מדרוג הקרקע אינו ישר כמו כביש למשל): הליכה על סלעים, טיפוס על גבעות, ירידה תלולה וכו', נעלי הליכה המיועדות לטרקים יהיה הדבר החשוב ביותר לנעול ! נעלים אלו אשר אוחזות טוב טוב את הקרסוליים שלכם ישמרו על רגליכם ברגע שתחליקו או תמעדו עם תרמיל הגב עליכם, חשוב לציין גם את מערכת תמיכת בולמי הזעזועים של הסוליה - מה שיקל על הלחץ הנוצר על הגב והברכיים שלכם במיוחד בירידות ומדרגות. נעלי הליכה הכוללות שכבת גורטקס (שכבה אשר מונעת חדירה של מים מבחוץ פנימה ומצד שני מאפשרת יציאה של זיעה) מומלצת מאוד בטרקים, במיוחד כאלו "רטובים".

- כתלות בסוג הטיול שלכם תוכלו לשלב סוגים של הנעלה: סיבוב של חצי שנה בדרום אמריקה יצריך מכם לקחת גם סנדלים וגם נעליה הליכה לטרקים. חופשה של שבועיים שלושה בבנגקוק + איים תביא אתכם להחלטה בסופו של דבר כי ניתן להסתדר עם סנדלים בלבד (או אפילו כפכפים למי שיותר נוח).


ציוד הכרחי נוסף:

מגבת: מגבות הטיולים הראשונות שיצאו התהדרו בנתונים (של היצרן) ככאלו הסופגות מים כ-900 אחוז יותר ממגבת רגילה (או כך הם טוענים...) ומתייבשות במהירות, החומר המרכיב במגבת הזו נקרא ויסקוזה ולו יש הרגשה של עור רך ופלומתי, כיום רוב המגבות טיולים שתמצאו בחנות יכילו מיקרו פייבר (שהוא אנטי בקטריאלי וגם יש לו הרגשה של יותר מגבת), ישנם סוגים רבים של מגבות אלו וחברות שונות המייצרות אותן. ישנן כאלו קטנות מימדים המתאימות רק לפנים וכאלו לכל הגוף, מכיוון שחיסכון במקום היא מילת המפתח – אין צורך לרכוש את הקטנה.

בכל מקרה, איזו סוג של מגבת שלא תקנו, כדאי לוודא כי באחת (לפחות) מדפנות המגבת ישנה לולאה איתה ניתן לתלות את המגבת לייבוש.

טיפ: ברוב מקומות הלינה הזולים במדינות המתפתחות לא תוכלו למצוא מגבת בחדר, לשם כך תיאלצו להשתמש בשלכם, זיכרו כי תמיד תוכלו להוסיף עוד כמה דולרים וללכת לישון בחדרים יקרים ומאובזרים יותר המפנקים במגבות כותנה גדולות, רכות ונעימות.
ישנם הוסטלים אשר משכירים מגבות לאורחים שלהם.

מטריה \ מעיל גשם: אחד ממדריכי הטיולים בהם נתקלתי במהלך טרק בקרחון בניו זילנד אמר לי פעם: "אין דבר כזה מזג אויר רע, רק ביגוד לא מספיק ...", האם לקחת מטריה או \ ו מעיל גשם תלוי מאוד באופי הטיול שלכם, יציאה למקומות בהם יורד גשם ללא הפסקה, סיור רגלי בעיר, הליכה מרובת שעות בטרק על ההרים, טמפרטורה נמוכה או מזג אויר טרופי. למקומות יותר אורבניים, וטרופיים מומלץ לקחת את המטריה (כמובן שיש להצטייד בכזו קטנה, קלה, המתקפלת בקומפקטיות מירבית), למקומות קרים ולטרקים היתרונות של מעיל גשם עולים בהרבה על מטריה, מה גם שמעיל גשם טוב למקרים בהם ישנן רוחות חזקות אז הוא ישמש גם כשכבה החוסמת את הרוח (מה שאי אפשר להגיד על מטריה). חשוב להבין כי במקרים בהם יורד עליכם גשם ללא הפסקה ולמשך תקופה ארוכה, גם המעיל וגם המטריה לא יעזרו לכם ובשלב זה או אחר תירטבו, החל מהרגליים אשר לא מכוסות (כמו שידידי הניו זילנדי אמר).
את שני הפריטים הללו ניתן כמובן לקנות גם במקום ואין צורך להצטייד בהם עוד מהארץ.


טיפ: במקומות טרופיים גשמי המונסון אשר יורדים בעיקר בעונה הרטובה נמשכים בסה"כ שעתיים שלוש ביום ואולי גם בלילה, כך שאין מה לחשוש כאילו הם יכולים להרוס לכם את הטיול (מלבד יוצאים מן הכלל כמו סופות עזות – הן לא), בזמנים אלו - תכננו את הטיול שלכם כך שבשעות הצהריים המוקדמות (אז בד"כ מתחילים הגשמים) תבקרו במקומות סגורים (מקדשים, מוזיאונים, קניות וכו').

בקבוקי מים: פגשתי לא מעט מטיילים אשר הביעו את התלהבותם מבקבוקי הפלאטיפוס המיועדים לטיולים, לא יודע, אישית לא נפלתי מהרגליים בהתלהבות כשראיתי אותם, אבל בכל זאת, כל כך הרבה מטיילים לא טועים (או שכן ?) , בחורה אחת אפילו סיפרה כי בלילות ממש קרים כאשר השירותים רחוקים מהמיטה (במהלך טרקים הם יכולים רחוקים מאוד) בקבוק זה שימש אותה להקלה מהירה אפילו (כמובן שאח"כ הוא נזרק לפח)... מטיילים רבים אחרים משתמשים במנשאי מים אשר מחוברים לתיק הגב ומהם משתלשל צינור גומי ארוך המגיע עד הפה, היתרון הגדול הוא בכך שאין צורך להוריד את התיק מן הגב אם רוצים לשתות.

לטעמי, קנית בקבוקי מים מינרליים מהדוכן הקרוב בכל פעם שצריך הוא הפתרון האידיאלי, תחלופת הבקבוקים קורית כל הזמן, אין ריח רע מהפיה, ואם אחד הלך לאיבוד או התלכלך – קונים אחד אחר (עלות הבקבוקים במדינות המתפתחות היא שולית).

כובע: מומלץ, ואפילו בגדר של חובה, ולא משנה לאן פניכם מועדות, שמש חוזקה יכולה להיות כמעט בכל מקום היום, ומספיק כמה דקות במקומות מסוימים בשביל להישרף (הראש הוא האיזור הראשון בגוף שחוטף את השמש).
כובע מצחייה טוב כשרוצים להצל גם על הפנים, מומלץ עוד יותר כובה מצחייה עם כיסוי מאחור יכסה את העורף (המקום שנשרף הכי הרבה והכי מהר בגוף).
בנדנה גם יכולה להיות שימושית הן ככיסוי ראש והן ככיסוי פנים (נגד זבובים), פה, אף (נגד אבק), צוואר וכו'.
כובע רחב שוליים (כובע טמבל) הוא אופציה אותה לא רואים הרבה בקרב המטיילים, אם כי הוא נותן פיתרון מצויין להגנה על כל החלק העליון של הגוף עד הכתפיים.

סארונג: שימושים רבים לו – יכול לשמש ככיסוי, כמגבת, כחצאית, כביגוד ועוד, קל משקל ואינו תופס הרבה נפח, ניתן למצוא את הסארונג כמעט בכל רצועת חוף עם תיירים (המיקוח כמובן הכרחי).

סכין, מזלג, כפית: שימושי לקחת עימכם סכו"ם באם אתם מתכננים לצאת ולטייל במקומות מפותחים יותר, אז האכילה במסעדות תהיה יקרה יותר ואילו המתקנים להכנת בישול עצמי יהיו מפותחים יותר, יהיו כאלו שיטענו כי הסכו"ם מהפלסטיק הזול שמקבלים בטיסה יעשה את העבודה, אך לא נראה לי כי זה יהיה פתרון לאורך זמן, ניתן לרכוש כלים מפלסטיק קשיח ועמיד בכל חנות מטיילים הן בארץ והן בחו"ל.

סיר בישול ממתכת קלה גם יכול להיות שימושי למקרים מסויימים, כי קודם כל זהו כלי קיבול בו למשל ניתן לאכול דגנים עם חלב לארוחת בוקר (בטיול קמפינג) וגם כמובן שניתן לשים אותו על האש לבישולים קלים (אורז, תפו"א, פסטה או מרק).

יהיה זה מיותר להביא סיר בישול או סכו"ם לטיול במדינות דרום מזרח אסיה שכן מסעדות הרחוב פזורות בכל מקום, הן זולות, משביעות, מהירות וטעימות כמעט תמיד, ומצד שני – לא תמיד נוכל למצוא סופרמרקטים.

בטיול תרמילאים כמעט תמיד תמצאו שימו לאולר שוויצרי או סכין לדרמן (Leatherman), פתיחת קופסאות שימורים, קילוף פירות מהשוק, פותחן בקבוקים, המספריים המצויים באביזר שימושיים גם כן. אך אם אופי הטיול שלכם הוא טיול קל משקל ותזזיתי ברובו עם הרבה טיסות ובמידה ותחליטו כי טיול עם תיק גדול וכבד הוא לא בשבילכם ותסתובבו רק עם תיק גב קטן אותו ניתן להכניס איתכם לטיסה, אתם יכולים בקלות לוותר על סכין, במקרים אלו תוכלו להסתדר בלעדיו או לקנות משהו זול במקום ולזרוק לקראת היציאה לטיסה הבאה, אך אם בכל מקרה אתם הולכים לאחסן את התרמיל שלכם בבטן המטוס, שווה לקחת סין ללא ספק, במיוחד אם זהו טיול ארוך.


הרחבה: תרבות האוכל - הצריכה והשימוש במדינות מתפתחות שונה לחלוטין וזה שבמדינות המערב, השוני העיקרי נובע בדבר אחד: חשמל. כשלנו ישנה אספקת חשמל תמידית, ניתן לסמוך על קירור האוכל בבתים, אך שם, כשלא ניתן לסמוך על תשתיות החשמל (או שאין בכלל תשתיות כאלו) כמעט ואין אפשרות לבשל בבית כי אין איך לקרר את האוכל לפני ואחרי הכנתו, כך קורה שבמדינות אלו לרוב המקומיים קונים אוכל מוכן מהשווקים הרבים, אכול טרי , פשוט וזול, שמכינים אותו על המקום, או שאוכלים בדוכנים על ספסלים מטים ליפול או שלוקחים הביתה את האוכל המוכן ושם יושבים כל המשפחה ואוכלים להנאתם. בישול בבית כמעט ואינו קיים ועל כן המטבח הביתי הוא קטן מימדים במסגרת הבית.

סדין: אחד מפריטי הציוד עליו איננו חושבים כשאנו יוצאים לטיול בפעם הראשונה וכמה ימים אח"כ אומרים לעצמינו שחבל כי לא הבאנו סדין מהבית, במיוחד אם אנחנו מתכוונים לישון במקומות זולים שם רמת הניקיון אינה מהגבוהות שיש. את הסדין (ביומיים הראשונים עוד יש לו ריח מהבית) נפרוש על המיטה, נוכל להיכנס אליו כך שיחצוץ בינינו לבין המזרן והשמיכה (לא הייתי בונה על כך שהמצעים של הגסט-האוס יהיו נקיים תמיד), סדין יכול להוסיף עוד שכבת חימום ללילות קרים, וגם יכול להוות פיתרון טוב ללילות חמים ותר בהם השמיכה של המקום עבה מידיי.

אם אתם הולכים להעביר את הלילה בנסיעת אוטובוס או רכבת, תגלו כי הסדין ההוא שהבאתם מהבית הוא החבר הטוב ביותר שלכם. באם אתם הולכים לשכור שק שינה (לפני טרק למשל) תוכלו להכניס את הסדין לתוך השק"ש ולהתכרבל בתוכו. ישנן בקפקרים (ניו זילנד בעיקר) אשר לא מספקים סדינים לאורחים, סדין משלכם יחסוך את האקסטרה 5% שהם דורשים על המצעים.

שק שינה: נראה כי הויכוח בין אם לצאת לטיול עם שק שינה או ללא, עולה על הויכוח אם לקחת כדורי מלריה או לא ... בכל מקרה, שני הויכוחים הללו יכולים להעסיק את המצדדים והמתנגדים בדיון סוער וללא הרבה מסקנות.

המצדדים בלצאת עם שק"ש יגידו כי בטיולים ארוכים שנעשים בגבהים (נגיד, מעל 3000 מטרים) תוכלו למצוא את עצמיכם ללא מספיק חימום, או ששק"ש יכול להוות תחליף טוב גם למזרן במקומות מעופשים בדרום אמריקה או ברכבות בהודו, כמו כן הם יכולים לשמש ככריות במקומות בהם אין (רכבות \ אוטובוסים \ מעבורות ...).

אני מאלו שמתנגדים לרעיון של להסתובב עם שק"ש, מעבר לעובדה כי זה עוד פריט עימו יש להיסחב (יותר המקום שהוא תופס מאשר המשקל) ולא פריט קטן בכלל, פשוט שלא נתקלתי שאף מקום בו באמת הייתי צריך אותו מלבד כשהחלטתי לישון בקמפינג, בכל מקום יהיה מלון \ הוסטל \ בקפקר \ גסט-האוס או מה לא שיספק לכם מיטה ברמה כזו או אחרת שתספק לכם חום לשינה, ובמקרים המועטים בהם הרגשתי שזה לא מספיק – ביקשתי עוד שמיכה אקסטרה, לא היו בעיות כלל, ואם ידוע שיש, פשוט תשקיעו עוד 5 דולר ולכו לישון במקום יקר יותר שיספק את רצונכם.

יש איזה כלל אצבע שאומר כי לכל מקום אליו תפנו יהיו את הפתרונות שלו: בשוק של בגואה לא תמצאו מעילי פליז אבל גופיות קצרות למכירה תראו בכל פינה, ואילו במנאלי הקרה תמצאו בעיקר ג'קטים מחממים ופחות (הרבה פחות) מכנסיים קצרים וסנדלים למכירה. חישבו על כך שאם אתם הולכים למקום שיהיה לכם בו קר - כך יהיה גם למקומיים. נכון ששק"ש יכול לאפשר לכם לישון טוב יותר אם תניחו עליו את הראש כמו כרית, אך זה יהיה נכון לומר גם אם תניחו את ג'קט הפליז שלכם תחת ראשכם.

זהו בהחלט נושא שנוי במחלוקת, ובהחלט ישנם רגעים בהם נאמר, שק"ש היה יכול להיות נחמד כאן... אך המחיר שהוא גובה כמו שנכתב למעלה הוא פשוט יקר מידיי לסיטואציה שקורית לעיתים רחוקות ולה יש פתרונות, במקרה הגרוע אני טוען כי ניתן פשוט לשכור שק שינה לתקופה בה אתם חושבים שתזדקקו לו.
בשורה התחתונה אינני ממליץ לקחת איתכם שק שינה לטיול כל עוד הטיול אינו מוגדר כטיול קמפינג שנעשה ברובו בשטח.


תיק עזרה ראשונה:

תארזו בעצמכם את תיק העזרה הראשונה, שיהיה קטן וקל משקל ככל האפשר, תארזו בעיקרון רק את הדברים ההכרחיים בהם תשתמשו עד שתגיעו למרפאה הקרובה. לרוב, המרפאות בחו"ל הם בסדר גמור, נגישות למקומיים שזה אומר – גם לתיירים, ב-9 מתוך 10 מרפאות תוכלו למצוא מישהו שדובר אנגלית , ספרדית (אמריקה הלטינית) או צרפתית (מערב אפריקה), אז לפני שאתם יוצאים אל העולם הגדול קחו עימכם כמות סבירה של הפריטים הבאים:

- ווזלין לשפתיים

- כדורים נגד צינון (עם חומר נגד גודש באף)

- כדורי מציצה לגרון (לימוסיל \ סטרפסילס \ קלגרון ...)

- פלאסטרים

- קונדומים \ גלולות נגד הריון (ברור שצריך להתייעץ עם רופא לפני...)

- סבון ללא שטיפה או כל חומר מחטא אחר

- כדורים נגד שילשולים

- משחת אלוורה (להרגעת העור מעקיצות או משריפה מהשמש)

- מדחום דיגיטלי פשוט

- כדורים משככי כאבים (נורופן, אדוויל, אופטלגין ...)

למקרה שאתם חושבים תצטרכו אותם, אז בנוסף לרשימה הנ"ל, תוסיפו גם:
- משחה נגד פטריות

- כדורים נגד בחילות

- טיפול נגד אולקוס (במידה ואתם משתמשים בכדורים נגד מלריה)

- מחטים ומזרקים (אבל אל תשתגעו, כן ?)

אל תשכחו שבפועל תוכלו להשיג לאורך הטיול את הדברים הללו בזול וללא כל מאמץ מיוחד


שימו לב: אם אתם צריכים לקחת עימכם תרופות הדורשות מרשם רופא, בדקו לפני היציאה כי התרופות הללו חוקיות ביעדים שבהם תבקרו, קחו עימכם את המרשם (לרוב הוא רשום באנגלית) ותצלמו אותו.

למידע נוסף על כדורי המאלריה, היכנסו לפרק "לפני הנסיעה" או הקישו כאן


תיק כלי רחצה:

כל הרשום לגביי תיק העזרה הראשונה לגביי נגישות ועלות הפריטים, תופס גם כאן, בתיק הרחצה כדאי לשים:
שמפו

משחת שיניים

מברשת שיניים

סכין גילוח

דיאודורנט

אם תוכלו, תרכשו את הבקבוקים הקטנים של המוצרים (50-100 מ"ל), בכדי שלא יתפסו הרבה מקום ויספיקו לכמה שבועות של טיול וגם תוכלו כך להעלות את תיק כלי הרחצה עימכם למטוס, לרוב, הרגולציות הבטחוניות של חברות התעופה מאפשרות לשאת עד 100 מ"ל של נוזל \ קרם \ משחה מכל פריט. התקנות הללו החלו באירופה והתפשטו עם הזמן לשאר היבשות , אם כי מחוץ לגבולות אירופה, צפון אמריקה, אוסטרליה, ניו זילנד , דרא"פ ואולי עוד כמה מדינות, הבידוק פחות נוקשה. ניתן גם לקנות קוביית סבון קשה וכן שמפו קשה בכדיי לצמצם את כמות הנוזלים (מה גם שאת הסבון קשה ניתן לשפשף על בגדים ולכבס אותם).

ג'ל גילוח – מומלץ לקנות את הבקבוקים הקטנים, בחו"ל, חפשו את המותג: King of Shavers , ראוי לציין כי במקומות רבים באסיה ניתן להתגלח בקלות ובזול אצל הספרים או אלו ברחוב, רק וודאו כי הם משתמשים בסכין חד פעמית לכל לקוח.

אל תשכחו: קוצץ ציפורניים ואולי זוג מספריים קטנים , קופסת פלסיק לאיחסון מברשת השיניים שלכם (ניתן להשיג בכל סופר פארם), או שניתן לרכוש מברשת שיניים לטיולים שמתקפלת אל תוך הידית של עצמה (בד"כ מקבלים אותן בטיסות ארוכות), חוט דנטלי. אטמי אוזניים וכיסויי עיניים יהוו פתרון מצויין למתקשים בנסיעות אוטובוס \ רכבת ארוכות.

במידה ואתם בטיול ארוך, רוצים לחסוך ויש עודף זמן פנוי בבקרים - חבל כביסה יכול להיות שימושי. כמו כן פקק לכיור, למרות שלא כ"כ קשה למצוא דלי בגסטהאוסים (אם כי לרוב, הכיור יהיה נקי יותר מהדלי), אבקות כביסה לסוגיהן ניתן לקנות בכמויות קטנות בחו"ל , למידע נוסף על כביסה במהלך הטיול, היכנסו לפרק "בזמן הטיול" או הקישו כאן.

מגבונים לחים לתינוקות יעזרו לכם בטיול (במיוחד אם אין ברשותכם חומר מחטא \ סבון ללא שטיפה), למקרים בהם תרצו להתרענן לאחר נסיעה ארוכה, תחליף (עלוב, אבל עדיין, עדיף מכלום) למקלחת, וכן ניקוי הידיים לפני האוכל, לא בכל מקום במדינות עולם שלישי יש כיור עם מי זורמים וסבון במסעדות הרחוב. תרצו לשים את הסבון ללא שיפה ו\או המגבונים הלחים במקום נגיש, תשתמשו בהם לא מעט במהלך יום טיול.

קרם הגנה נגד השמש הוא בגדר חובה, במיוחד באיזורים הטרופיים, לא צריך לסחוב עמכם יותר מבקבוק אחד להתחלה, על הדרך תצטיידו בעוד, גם כן, חפשו את הבקבוקים הקטנים של חברה מוכרת ואמינה (עדיפות לקרמים ללא שמן, עמידים במים, אפקיביים לכל היום ומקדם הגנה מספק – כל אחד וצבע העור שלו), הכלל הראשון בזהירות נגד השמש הוא ללבוש חולצה וכובע – עדיף על פני כל קרם הגנה שיש בשוק.

בנות, אל תשכחו תמרוקים – קחו דברים הכרחיים , דברים שיתנו לכן להרגיש בבית \ בנוח.

בדרך כלל אין בעיה לקנות טמפונים ופדים סניטריים בערים הגדולות, קחו עימכן רזרוות לפני שאתן יוצאות למקומות מרוחקים בהם האספקה דלה. טמפונים נוחים יותר לשאת, אז תמיד טוב שיהיו כמה בתיק למקרי חירום, במקומות פחות מתויירים יהיה קשה יותר למצוא את הפדים הסניטריים, והכי חשוב זיכרו – יש בעולם הזה יותר נשים מגברים. לנסיעות ארוכות חלק מהנשים לוקחות עימן גלולות למניעת הריון או זריקות למניעת הריון.

למטיילים בכלל ולכאלו צמחונים או טבעונים בפרט מומלץ לקחת כדורי ויטמינים , עוזר כשאתם מרגישים חלשים עקב מחלה, עקב שינויי אקלים קיצוניים, או במהלך טרק בו המאמץ הפיסי הוא משהו שהגוף אינו רגיל אליו.

טיפ: תעשו לעצמכם טובה גדולה אם תכניסו את כל הבקבוקים המכילים נוזלים אל שקיות אטומות למים, בקבוק שדולף בתוך התיק זה משהו שאתם לא רוצים להתעסק איתו אח"כ.

אם אתם זוג שמטייל יחדיו, יהיה זה הגיוני לחלוק את תיק העזרה הראשונה ותיק הרחצה ביחד מאשר לקחת כל אחד נפרד.
ודבר אחרון נוסף, קופסאות של סרטי צילום ישנות (כן כן, עדיין יש כאלו, שאלו את אבא שלכם...) משמשות כלי אחסנה נהדר לדברים שונים (מטבעטת, כפתורים, חוט ומחט ועוד...)


אלקטרוניקה:

מצלמה: איזו ? תלוי כמה אתם בעניין הצילום, וכמה זמן ומאמץ אתם מתכוונים להשקיע במהלך הטיול שלכם (זמן שהוא יקר מאוד) בענייני צילום והלוגיסטיקה הקשורה בכך (החלפת עדשות, כיוון חצובה וכו').

מצלמות פוקט או בשמם האמיתי – Point and Shoot הן לא מושלמות בשביל תמנות מדהימות , אך עם עין טובה לקומפוזיציה , תוכלו לצלם איתן תמונות לא רעות, אך מצד שני הן קלות משקל, קטנות מימדים וזולות (יחסית), עם זום סביר ובעלות צילום וידאו להקליט אנשים ומקומות.

מצלמות SLR לכאלו שמוכנים להשקיע יותר בצילום, יפיקו תמונות אייכותיות יותר, אך לא תמיד יהיה זה נוח לטייל עם תיק גב המיועד אך ורק לציוד צילום (חצובה, פלאש חיצוני, כמה עדשות, משדר\מקלט, טבעות הארכה וכו'), אם אתם הולכים על אופציית ה-SLR , קחו עמכם עדשות אייכותיות הכוללות אחת שהיא טלה-פוטו (300 מ"מ) אשר עושה את ההבדל בצילומי חיות בספארי או צילומי אנשים מרחוק (לביישנים בינינו).

נושא זה בעייתי מאוד לכסות מכיוון שרבים מהמטיילים מאוד נלהבים מצילום וכולם אוהבים תמונות טובות, אך השאלה הגדולה היא - מה המחיר ? ברור שלטיול ספארי תרצו להשקיע לקחת מצלמה בעלת אורך מוקד גדול, הגודל והמשקל יהיו זניחים במצב כזה. לעומת זאת טיול של שבועיים של בטן גב בחופי תאילנד יגרמו לכם לשקול, האם אולי בכל זאת כדאי לי לקחת מצלמה קטנה וקלה יותר, שלא לדבר על זה שגדולה מושכת יותר את תשומת ליבם של הגנבים.

סולללות רזרוויות למצלמות ושאר מוצרי החשמל הן בגדר חובה. ניתן לקנות בערים הגדולות כרטיסי זיכרון, ליציאה למקומות רחוקים, דאגו שיש ברשותכם מספיק כאלו. לטייל עם מצלמה שמופעלת על ידי סוללות AA זה יתרון גדול (ניתן לקנותן בכל סופר שכונתי). אם אתם לוקחים מצלמת SLR, הרכיבו על העדשה פילטר UV להגנה וציוד ניקוי (האבק נמצא בכל מקום כשמטיילים).


נקודות למחשבה: מיותר לציין כי מצלמות דיגיטליות עם כרטיסי הזיכרון ההולכים ומתרחבים שלהם כבר כמה שנים מאוד נפוצות בקרב המטיילים, הטכנולוגיה מתקדמת מהר ומקומות רבים מסביב לעולם מנסות להדביק את הפער בשירותים "דיגיטלייים" למטייל הממוצע, היום גם במדינות עולם שלישי (כמו הודו, גואטלמה, נפאל...) ושלא לדבר על המדינות המתקדמות יותר, תוכלו למצוא אינטרנט-קפה בו תוכלו לצרוב את התמונות שלכם על דיסק או להעלות ישירות לפייסבוק או פיקאסה.

דבר נוסף הראוי לציון – הפופולריות העולה בקרב מכשירים אלקטרוניים בקרב מטיילים גרמה ביחס ישר לעליה במקרי ההיעלמויות של אותם מכשירים בזמן הטיול, בזמן שברוב מקומות העולם יש אחוז פשיעה אלימה נמוך יחסית, גניבות, מצד שני, הופכות להיות ענין שבשגרה ומטיילים צריכים לשאת במשנה זהירות במיוחד עם טלפונים ניידים, מצלמות דיגיטאליות, ושאר דברים אלקטרוניים שיכולים בקלות להיעלם במידה ולא שמים אליהם לב. מה גם שהרבה מחברות הביטוח אינן מכסות מוצרים אלו, אלא אם כן רכשתם ביטוח יעודי למוצרי לקטרוניקה. למידע נוסף, הכנסו לפרק "לפני הנסיעה" או הקישו כאן.

פנס כיס או פנס ראש. באמת שאין צורך להיסחב עם פנס גדול וכבד (כמו האלו של פעם), מספיק פנס קטן, אחד כזה שמתלבש על מחזיק מפתחות, מהסיבה הפשוטה כי אינכם מתכוונים ללכת בחשיכה לפרקי זמן גדולים, כשיש הפסקת חשמל, מדליקים נרות בחדרי המלון (בד"כ מסופקים ע"י בעלי המקום). היתרון של פנס ראש על פני פנס יד הוא הנוחות והגישה , כשפנס ראש מונח על הראש, 2 הידיים שלכם פנויות, מועיל מאוד כשמקימים אוהל לאחר השקיעה.

חשוב מאוד לאחסן את הפנס במקם נגיש ומהיר למציאה, בטח שלא בתוך התרמיל הגדול, אין טעם לסחוב פנס אם אתם משאירים אותו בתרמיל ואינכם יכולים לפתוח את המנעול כי חשוך....

לאחרונה משתמשים גם בנורת ה-LED שבגב הסמארטפון כפנס (ישנן אפליקציות שהופכות אותו לכזה), אך הדבר אינו מומלץ באם אתם צריכים תאורה לפרק זמן ארוך, הרי ידוע שהסוללה לא תחזיק אותו מספיק זמן.

מחשבון כיס קטן מאוד יעזור לכם לחשב עלויות ושערי מטבע בזמן החלפת כספים, זהו מצרך שיכול להיות מוחלף על ידי טלפון נייד, במידה ואתם מטילים איתו.
כמו כן, נכון להגיד זאת גם על שעון מעורר שקיים כיום בכל הטלפונים הניידים, למרות שאתם בטיול, אתם לא בחופשה ולעיתים תצטרכו להזדקק לשירותיו באם אתם רוצים לתפוס את הרכבת שיוצאת ב-6:00 בבוקר...

לא לשכוח לקחת גם ממיר תקעי חשמל (ראו סוגים שונים כאן ), אולי אפילו עם חיבור USB .

נגן MP3 הפך להיות כמו מצלמה, כולם לוקחים אותו לטיול ארוך, במיוחד אחד כזה שמצריך נסיעות ארוכות, iPOD ודומיהם בהחלט מספיקים לשמור בתוכם שירים, תמונות, סרטונים ועוד, ישנם כאלו הכוללים עימם גם רמקולים קטנים ואיכותיים למקרה ותרגישו צורך לשתף אחרים את השירים שלכם. אם או בלי רמקולים, אל תשכחו לקחת גם אוזניות תואמות.
במקרה של מוסיקה, לא הייתי ממליץ להסתמך על הסמארטפון, מכיוון שלשמוע מוזיקה זו פעולה שנמשכת לאורך זמן רב, ונכון להיום חיי הסוללה של הסמארטפונים די מוגבלת...

מחשב נייד. אם יש פריט ציוד אחד שיותר ויותר מטיילים יוצאים איתו מהבית זה מחשב נייד או מכשיר טאבלט, תחשבו על זה, כיום אתם יכולים לשמור ולערוך תמונות או סרטונים שצילמתם לאורך הטיול, לכתוב בלוג מסע, למצוא נקודות WiFi ולגלוש באינטרנט, להאזין למוסיקה, לראות סרטים, כל זה נשמע נהדר ובלתי ניתן להשגה עד לפני כמה שנים, אך מחשב נייד אינו מתאים לכל אחד, ויתרה מזאת, הוא טוב למקרים וליעדים מסויימים. הבעיה הראשונה היא המשקל, אלא אם כן יש לכם מכשיר קל משקל, נושא זה יהיה כואב במיוחד. בעיה שניה, התווסף לכם פאקטור נוסף של פחד מגניבה או נזק, המשוואה הולכת ככה:

ככל שהמחשב יהיה עליכם במהלך הטיול כך עולה הסיכוי שינזק,
ככל שהמחשב יהיה בחדר המלון במהלך הטיול כך גדלים סיכויו להיגנב.

המטיילים אשר נהנים מיתרונותיו של המחשב הם אלו שבד"כ מטיילים במדינות מפותחות, בהן בטוח להשאיר את המכשיר בחדר המלון, יש מספיק מקומות גישה אלחוטיים לאינטרנט ואין הפסקות חשמל באופן תדיר (הפסקות חשמל פתאומיות יכולות לשרוף את ספק המתח בשלב מסויים), כמו כן, כאלו שכותבים בלוג מסע על בסיס קבוע.

במידה ואתם מבצעים גיבוי לתמונות שלכם (וכדאי מאוד שכן), היתרון של מחשב נייד הוא עצום, חוסך את החיפוש אחר מקום קפה-אינטרנט, מצאתם ? יופי, עכשיו תוודאו כי קיים מחשב + צורב + USB שעובדים כולם ביחד (במדינות עולם שלישי זה לא מובן מאליו) , תוודאו שהעמדה הזאת פנויה (בד"כ מקצים עמדה אחת או שתיים לכל היותר, כל השאר, לגלישה באינטרנט בלבד), תתפללו שאין וירוסים על המחשב, זה הדבר האחרון שאתם רוצים, וירוס שימחק לכם את התמונות מכרטיס הזיכרון, ועוד דבר אחד נוסף, קטן אבל משמעותי – גיבוי מהמחשב שלכם לא יעלה כסף ! במקומות מתויירים, כל הבעיות האלו יהיו כלא היו, אך במקומות מרוחקים זאת יכולה להיות בעיה, הכי מבאס זה למחוק תמונות מכרטיס הזיכרון כי הוא מלא ואין לכם לאיפה להעביר את התמונות...

ישנם יתרונות וחסרונות רבים לגביי מחשב נייד או טאבלט בטיול, אך בד"כ מטיילים אינם לוקחים עימם מחשב נייד אם אין להם סיבה מספיק טובה לקחת אחד כזה.

טלפון נייד, אולי ההתפרצות הטכנולוגית הגדולה ביותר בשנים האחרונות שחלה במדינות העולם השלישי היא הטלפונים הניידים, אפילו במדינות העניות ביותר בעולם כיום יש תשתית מפותחת למדיי לסלולאר (דוגמת הפיליפיניים או חלקים מסויימים באפריקה). רשתות תקשורת באמריקה הצפונית, אירופה ואוסטרליה יאפשרו לכם נדידה , כך שתוכלו לקלוט אות שידור במעבר בין המדינות ללא צורך בהחלפת כרטיס סים.

לטייל עם טלפון נייד יש יתרונות רבים וזו דדך מומלצת בהחלט אך ראוי להזכיר גם כמה חסרונות. שימו לב לעלויות השיחה במקרה שאתם נודדים (Roaming) בין המדינות, הם יכולים להיות קיצוניים (אם כי SMS זה יותר נסבל), שימו לב כי המכשיר שלכם הוא מהסוג שמתאים גם במדינת היעד אליה אתם נוסעים, אם לא, תוכלו לפרוץ את המכשיר שיהיה Sim Free.

מכשירי סמארטפון יכולים להכיל בתוכם: מצלמת סטילס ווידאו, שעון מעורר, מחשבון, לוח שנה, נגן מוסיקה וסרטים, דפדפן, אי מייל, תוכנת מסרים ועוד הרבה דברים נוספים.

חשוב לציין: במידה ואתם הולכים לדבר בחו"ל באותה תדירות שאתם מדברים בבית, העלויות יהיו עצומות. במקרה כזה, כדאי לכם לשקול קניית כרטיס סים מקומי או\ו שימוש בתוכנות מסרים או שיחות על גביי תשתית האינטרנט (דוגמת וייבר , סקייפ, או whatsup), למידע נוסף אודות עלויות ושיחות, היכנסו לפרק "בזמן הטיול", או הקישו כאן.

אחרים:

תרמיל גב. לטיול ארוך מומלץ לקחת תרמיל בנפח של 50-70 ליטרים, כאשר אני ממליץ לצאת כשהתיק בתפוסה של עד 70 אחוז (לא יותר), ישנם בשוק כיום מספר לא מבוטל של חברות המוכרות תרמילי גב, להן יש מספר לא מבוטל של דגמים שונים של תיקים , קשה יהיה להמליץ ספציפית על דגם כזה או כזה, הכלל החשוב ביותר הוא למדוד בעצמכם את התרמילים, וכשמודדים בחנות, תדאגו גם לשים משקולת בפנים כך שיכביד על הגב שלכם. סובייקטיביות זה טוב, נכון ויפה, אך בכל זאת ישנם כמה דברים אליהם כדאי לשים לב:

בגדול ניתן לחלק את התרמילים לשני סוגים, הראשון - פתיחה עם ריצ'רץ', פתיחה לכל אורך התיק, היתרון שלו שניתן להגיע לכל מקום ולהוציא כל פריט (גם מתחתית התרמיל) במהירות. השני – פתיחה עם קליפסים, תרמיל זה נפתח כמו שק, יש אליו גישה מלמעלה בלבד, אך ניתן לאבטח אותו יותר בקלות (ויש האומרים כי הוא יושב טוב יותר על הגב...).

תרמיל קל משקל יתקבל בברכה, עם רצועות נוחות לאחיזה בגב ובמותניים. יתרונות נוספים אליהם יש לתיקים אחדים על פני האחרים הם: חסינות מסויימת למים, רצועות עזר בהן ניתן לקבע את הציוד בתוך התיק (במידה והתיק חצי ריק, לא נרצה שהחצי המלא יסתובב לו שם בפנים רק בגלל שיש לו מקום), רצועות אליהם ניתן לחבר מנשאים חיצוניים (כמו שקית מהסופר).

זיכרו, אין דבר כזה "התרמיל המושלם", מה שמתאים לכם, מתאים לכם ולאו דווקא לאחרים.

תיקים בעלי גלגלים הולכם ונהיים נפוצים לאחרונה, בעיקר בקרב האמריקאים, ויש להם כמה יתרונות, אך שקלו לקחת אותם רק אם אתם מתכוונים לבקר במדינות מפותחות ואם התרמיל שלכם כבד מאוד.

תיק גב ליום יום. משתמשים בו בד"כ כתיק טיולים קטן ביום יום, מומלץ לקחת תיק בגודל : 20-30 ליטרים, יתרונות התיק הקטן שהוא קטן, לא נועד להחזיק את כל תכולתכם (שנשארה בחדר המלון) אלא את הדברים ההכרחיים בשבילכם במהלך יום הטיול. ניתן לדחוס את התיק הזה אל תוך התרמיל הגדול למקרה הצורך וניתן לשאת אותו עימכם במידה והתרמיל כבר מלא עד אפס מקום. ברוב המקרים ניתן להסתדר גם ללא תיק זה, במהלך יום טיול לרוב תקחו עמכם ספר מדריך, מים, כובע, מצלמה וקרם הגנה מפני השמש – את אלו ניתן להכניס לפאוץ' (שאותו ניתן לרוקן ולדחוס אל תוך תיק הגב).

תכשיר דוחה יתושים. רוב האנשים לא אוהבים את החומר הפעיל שיש בדוחה יתושים, חומר שנקרא: DEET , ישנם תכשירים ללא החומר הזה , תכשירים טבעיים. השיטה הטובה ביותר נגד יתושים היא ללבוש בגדים ארוכים בשעות הערב. ישנם סוגים שונים של תכשירי דוחה יתושים בשוק, בחו"ל ניתן למצוא אותם בערים הגדולות, במקומות המתויירים ובמקומות שידוע כי בהם היתושים פעילים. דוחה יתושים יכול לבוא בצורת ספריי, או משחה. היתושים, או ליתן דיוק, היתושות הולכות בדרך כלל על איזור הרגליים (בעיקר הקרסול) כך שאם איבר זה חשוף, דאגו לרסס, לפעמים הן הולכות גם על הידיים או הפנים – במקמות אלו לא תרצו למרוח DEET.

בבשביל מקרים בעייתיים אלו כדאי להשתמש במכשיר דוחה יתושים המתחבר לשקע החשמלי, ישנם כאלו המפיצים ריחות, ישנם כאלו המפיקים גלי קול, במלחמה נגד יתושות – הכל הולך. קטורות הן רעיון לא רע, אך הן מחניקות (בכל זאת – עשן) ואסור לתת להן לבעור ללא השגחה.


נוטים לשכוח:

חלק מן המטיילים ישמחו לקחת לטיולים ארוכים אלבום תמונות קטן המכיל תמונות של המשפחה, הבית וחברים, גם בכדיי להיזכר בהם ברגעים הקשים של הטיול, וגם זוהי דרך נפלאה לתקשר עם המקומיים, במיוחד עם כאלו אשר אינם דוברים אנגלית.

לא חובה כמובן, אבל זה טיפ חדשני, מקורי ומענין - יהיה נחמד להדפיס כרטיסי ביקור עם כתובת ותמונה שלכם, חלקו במהלך הטיול לשותפים שלכם לטיול, כך תוכלו לשמור עימם על קשר גם לאחר שתחזרו הביתה.

מצפן. לא הכרחי אבל יכול לעזור מאוד אם אתם עושים הרבה טרקים עצמאיים, מצפן בשילוב עם מפה מפורטת ומעודכנת זו הדרך לא ללכת לאיבוד בתוואי שטח לא מוכר, ישנם מצפנים קטנים שעונדים אותם על מחזיק מפתחות, כך הם לא תופסים מקום ואינם מכבידים, כדאי לשים אותם במקום נגיש.

כרטיס סטודנט. אם אתם סטודנטים, כרטיס הסטודנט יקנה לכם בחלק מן המקומות הנחות (לעיתים משמעותיות), הנחות לכניסה לאתרים, לנסיעה ברכבות, לינה באכסניות ועוד. הנחות בלתי צפויות תמיד יתקבלו בברכה ומצד שני יעצבנו אותנו כי לא לקחנו את הכרטיס איתנו. ישנם מקומות כמו בבנגקוק בהם ניתן לקנות כרטיסי סטודנט מזוייפים. אל תשכחו לקחת כרטיס אשראי בינלאומי, וכמובן אמצעי תשלום נוספים, למידע נוסף, היכנסו לפרק לפני הנסיעה או הקישו כאן.

בכל מדינה מפותחת וחלק גם מן המדינות הפחות מפותחות, רשיון נהיגה בינלאומי נדרש ביחד עם הרשיון הרגיל שלכם כשאתם על הכביש, לעיתים ניתן להשתמש בו במקום הרשיון הרגיל (לא לגמרי חוקי, אבל מי אנחנו שנקבע את החוק ?), בכל מקרה, רשיון נהיגה בינלאומי אותו ניתן להנפיק במשרדי מ.מ.ס.י ברכבי הארץ יכול לשמש לכם גם כתעודה מזהה נוספת (במידה ואחרת אבדה).

תעודת חיסונים. תמיד טוב שיהיה , למקרים ומקומות אליהם אתם לא רוצים להגיע (בית חולים, מרפאות). מה גם שישנם מקומות באפריקה למשל שלא יכניסו אתכם לגבולות המדינה אם אין לכם אסמכתא כי חוסנתם נגד מחלה מסויימת.

וודאו כי לדרכון שלכם יש מספיק זמן עד שיפוג תוקפו (מעל ל-6 חודשים לאחר החזרה המתוכננת שלכם לארץ), וודאו כי התמונה שלכם עדכנית והדף המנויילן, מנויילן כהלכה (ללא בועות אוויר), ישנן ביקורות גבולות בהן עושים עם זה בעיות (דוגמא: גבול ויאטנם-סין).

קחו עמכם כמה תמונות פספורט להנפקת ויזות למדינות שונות על הדרך, או הארכת הויזות במדינות בהן אתם כבר שוהים. ניתן כמובן להנפיק תמונות אלו בחו"ל, אך אם אתם רוצים לקצר תהליכים, הביאו עמכם לפחות 2 חתיכות עוד מהארץ.

אטמי אוזניים. חשוב חשוב חשוב, וזה דבר שכמעט כולם נוטים לשכוח, אם אתם מתכוונים לישון בחדרי שינה (Dormitory), קחו עמכם אפילו יותר מזוג חד. יהיו רגעים שתעריכו אותם כמו כוס מים במדבר.

דברים שיעזרו להעביר את הזמן בנסיעות ארוכות כמו קלפים או תשבצים, צלחת פריזבי זה נחמד למטיילים באיים או חופים.

נייר דבק \ צלוטייפ , חשוב מאין כמוהו, במהלך הטיול תרצו לשפצר כמה דברים, למשל את חבל הכביסה בחדר. נייר דבק יוכל לעזור לכם במקרים כאלו.

צילומי מסמכים של כל מה שחשוב – דרכון, המחאות נוסעים, מספרי טלפון, ועוד, השאירו עותק אחד של הכל בבית, סרקו עותק נוסף והעלו לאי מייל שלכם, ואם אפשר , עותק נוסף אצל השותף שלכם למסע.


טיפים ורעיונות נוספים לקראת סיום:

אל תפסלו את שירות שמירת החפצים שקיים בשדות תעופה או תחנות רכבת, במיוחד אם יש ברשותכם ציוד רב, זה אמנם לא נראה אופצייה זולה, אך זו דרך מאוד נוחה ומהירה. סיור עם תיק גב של היום יום יכול לחסוך לכם כאב ראש רציני.

נסו להימנע מלקחת עמכם בגדים לבנים, אתם לא חתני מצווה והם לא ישארו לבנים לאורך זמן. יש האומרים כי בגדים כהים מושכים יותר יתושים, אבל אשאיר את ההחלטה הזאת לכם.

קופסאות פלסטיק קשיחות הן מצויינות לאחסן דברים קטנים (גם בתחתית התרמיל) כמו תרופות, כדורים, משחות וכו', כך שלא ימעכו ויתפזרו לכם בתיק. קופסא כזאת אטומה למים גם תשאיר לכם את האקמול יבש.

כריות מתנפחות לשינה באוטובוסים יכולים להוות את ההבדל בין שינה טובה לכזו מסריחה. ללא אוויר, מקופלת טוב, הכרית אינה תופסת כמעט מקום.

ישנם כאלו הממליצים על מטהרי מים – קשיות מפלסטיק המכילות בתוכן מסננים ומטהרים. זוהי אופציה שבאה להחליף את טבליות הכלור או היוד וחוסכת לכם את הצורך לקנות מים מינרליים בכל מקום, מצד שני, הן גם לא באות בחינם, ותופסות מקום בתיק.

לגביי טבליות היוד אותם הזכרתי למעלה, מטיילים אשר יעשו הרבה טרקים ימצאו להן שימוש רב, הטעם שלהם לא משהו, אך בהחלט טעם שניתן להתרגל אליו, ישנם כאלו שמוסיפים להם אבקה סוכרית להמתיק את הטעם. טבליות כלור פחות מומלצות אך קיימות גם כן.

דברים שאינכם משתמשים בהם (או לעיתים נדירות משתמשים בהם) בבית לא תשתמשו בהם בטיול, וותרו עליהם מראש.

השדלו להמנע מלקחת עמכם דברים יקרים כספית ורגשית, מוצרים יקרים שאתם קונים בחו"ל – שמרו על הקבלה.

אל תחשבו לרגע כי לא תוכלו לקנות כל דבר שתזדקקו לו במהלך הטיול על הדרך, היכן שאתם לא נמצאים.

שלושה דברים אשר צריכים להיות עימכם כל הזמן במהלך הטיול, בין םם זה בתיק הגב או עליכם: בקבוק מים, חטיפי אנגיה (לנישנושים), נייר טאלט \ טישו.

לסיום - אם אתם מתלבטים לקחת או לא לקחת פריט זה או אחר שאלו את עצמכם 3 שאלות:
1. האם אני יכול לחיות בלעדי זה ?

2. האם אבכה במידה וזה יאבד\יגנב ?

3. האם אוכל להשיג את זה בטיול ?


טיפים לאריזה:

דברים שצריכים להיות נגישים (ניר טואלט, מדריך טיולים, בקבוק מים, כובה, קרם הגנה) - לאחסן במקום נגיש - למעלה, או ליד פתח הרוכסן

הדברים הכבדים - לאחסן למטה וקרוב לגב (התחתון)

דברים קשיחים\ארוכים - במקביל לגב

עדיף לגלגל מאשר לקפל (חוסך יותר מקום)

מומלץ לא לארוז בתיק את נעלי ההליכה הכבדות (לטרקים) אלא לשאת עליכם כשאתם נוסעים ממקום למקום (טיסה , אוטובוס, רכבת וכו'), כך זה יחסוך לכם מקום ומשקל רב בתיק.

במידה וכן החלטתם לארוז את נעלי הטרקים שלכם בתיק, הצמידו וכווצו אותם יחד הפנים של אחד לכיוון התחת של השני (לאלו בעלי הדמיון המפותח - כמו תנוחת 69), אם יש לכם חוט (שרוך הנעל הרזרבי ?) קשרו אותם חזק, הכניסו לתוך שקית סגורה (נגד הריח) ודחפו לתחתית התרמיל.


למעבר לדף פירוט הציוד בקצרה ב-Check List וכל הכבוד שהגעתם לקרוא עד כאן ...
הקישו כאן