YoniFlenner -> צילום בטבע: ציוד צילום -> חצובה


חצובה

מסתבר שחצובה אצל הצלמים זה פריט שפחות משתמשים בו (ביחס לשאר הפריטים אשר נסקרו פה בפרק זה), הסיבה יכולה להיות עצלות לסחוב, להקים ולפרק אותה לפני, במהלך ואחרי לקיחת התמונה, בעיית משקל או מקום בתיק, נשכח בבית, או משהו אחר. אין ספק כי חצובה בטיולים הוא דבר מציק, אבל בשורה התחתונה אי השימוש בחצובה במקרים מסויימים יכול לפגוע לכם באיכות התמונה.

יתרונה של החצובה בא לידי ביטוי בעיקר בצילומי חשיפה ארוכה הדורשים יציבות אופטימלית, אבל היא שימושית מאוד גם בצילום פאנורמי ובצילום בטכניקת HDR, שימוש בחצובה יעלים רעידות מיותרות של המצלמה, יחדד משמעותית את התמונות שלכם, יאפשר לכם להשתמש במהירויות תריס גבוהות יותר ובכך גם במגוון רחב של מפתחי צמצם, דבר שיפתח בפניכם אפשרויות רבות ומגוונות ליצירתיות בתמונות שלכם.למה ? נשאלת השאלה, לשם כך עלינו ללמוד כלל אצבע חשוב מאוד שאומר שתמיד נבחר מהירות תריס שערכה המספרי (במכנה) גדול מאורך המוקד של העדשה, לדוגמא : עדשת בעלת אורך מוקד - 200 מ"מ נצלם במהירות תריס הגבוהה מ- 1/200, זאת אומרת כי אם נצלם ב-200 מ"מ עם מהירות תריס של 1/100 לדוגמא, סיכוי גבוה כי התמונה תצא מטושטשת (הכוונה היא כאן לעדשות ללא מייצב תמונה מובנה), וכנ"ל לגביי עדשה בעלת אורך מוקד - 30 מ"מ נצטרך לצלם במהירות תריס הגבוהה מ- 1/30.
החצובה מבטלת לנו את ההגבלה הזו, על חצובה נוכל להאט את מהירות התריס לאיזו מהירות שנרצה, אפילו למהירות של כמה שניות (טכניקת צילום הנקראת - חשיפה ארוכה).

כשאנו מטיילים, נמצא את החצובה ככלי עזר הכרחי מאוד במיוחד בצילומי לילה (חשיפות ארוכות) וצילומים בהם נצטרך "לאמץ" את הזום עד המקסימום בכדיי לתפוס אריה בסוואנות של אפריקה. באופן אישי אני נוטה לשנוא את החצובה שלי כשאני לוקח אותה לטיולים איתי, אבל אני בהחלט מרגיש שהיא חסרה לי כשאני משאיר אותה בבית, ממש פיתחתי אליה יחסי אהבה-שנאה.

כמובן שישנם אלטרנטיבות לחצובות הגדולות, הכבדות והמגושמות. דבר ראשון ישנם מונופודים אשר קטנים וקלים יותר, המונופוד הוא למעשה מוט טלסקופי (נפתח ונסגר כמו טלסקופ) לייצוב המצלמה, הוא אינו מסוגל לייצב את המצלמה באופן מוחלט אבל מאפשר לצלם צילום חד באופן מספק, הדעה הרווחת היא שמונופוד חוסך לכם 2 סטופים של מהירות, פלוס מינוס סטופ תלוי בעדשה ובצלם. בחשיפות ארוכות, לא ניתן לסמוך על המונופוד אלא אם מוצאים מקום להשעין אותו עליו.
אלטרנטיבה נוספת היא חצובת מיני או חצובת גורילה, חצובה זאת היא מפרקית, יש לה 3 רגליים ן-27 מפרקים, 9 בכל רגל, כל מפרק הוא משל לראש חצובה כדורי, והתוצאה - גמישות רבה. חצובות אלו קטנות מספיק בכדיי להכניסם אל תיק הצילום ושוקלות כמעט כלום. מתאימות בעיקר למצלמות קומפקטיות אבל יש חצובות מסוג זה אשר יכולות לשאת גם משקל של 3 ק"ג!אופציות נוספות הן להשתמש במה שנמצא סביבכם באותו הרגע, ניתן להניח את המצלמה על גג מכונית, להחזיק בה ביד ואת היד לייצב בעזרת עמוד תאורה, ענף של עץ וכו'.
דבר נוסף בו צריך להתחשב, כאשר אנו מחברים את המצלמה על החצובה, ממקמים את החצובה בזווית הנכונה, כל מה שנשאר לנו לעשות זה ללחוץ על כפתור הצילום, אך צריך לזכור כי גם הלחיצה הקטנה הזו יכולה לגרום למצלמה לרעוד ולהזיז (אפילו בכמה מילימטרים) את זווית הצילום כך שכל היתרון של חצובה הולך לאיבוד. מומלץ במצב כזה להשתמש בטיימר של המצלמה או אפילו טוב יותר לקנות שלט חוטי או אלחוטי לצילום.