YoniFlenner -> צילום בטבע: אתר התמונות -> לפני שמתחילים


לפני שמתחילים

אין ספק כי רשימת הציוד לטיול כמעט תמיד תכלול בתוכה מצלמה דיגיטאלית, אם פעם היינו שולחים למשפחה בארץ גלויות בדואר , כיום נוח מאוד לשלוח באי מייל תמונה פרי יצירתנו היישר מכרטיס הזיכרון במהירות ויעילות, אך האם לא יהיה נחמד יותר להעלות את התמונות למקום אחד מרכזי אותו תוכל לעדכן מידיי פעם עם תמונות חדשות ואליו יוכלו להתחבר המשפחה והחברים בכל רגע שיחפצו ? או האם לא יהיה מגניב להיות בקשר עם חברים אחרים במהלך הטיול דרך האתר ?

כיום, יצירת אתר תמונות, זה תהליך קל מתמיד, אך ישנן כמה שאלות שצריכות להישאל לפני הכל:
1. האם אתם רוצים דפי אתר ציבוריים - שיהיו חשופים לכולם, או שיהיו נגישים רק לבעלי הרשאה (משפחה, חברים) ?
2. האם אתם רוצים להכניס גלריות קבועות או תמונות אשר מתעדכנות באופן קבוע ?
3. האם אתם רק רוצים גלריה של תמונות או דף בית משלכם ?
4. האם תרצו למכור את תמונותיכם בעתיד ? (זה אומר שתצטרכו שרת אמין בו תאפסנו את אתרכם)
5. האם אתם מוכנים לשלם עבור האתר שלכם או להשתמש בשירותים החינמיים המוצעים ברשת ?
6. האם אתם מחפשים אחר עיצוב הקל למימוש או שהנכם מתעניינים במערכת בה תוכלו להגדיר משתנים בעצמכם ?
7. כמה משתמשים הולכים להיכנס לאתר שלכם ? כמה תמונות הנכם מתכוונים להציג באתר ?


כתלות בתשובות שלכם תוכלו:
ליצור גלריה דרך אתר תמונות יעודי, אין צורך בידע תכנותי, פשוט וקל להעלאת תמונות מהמחשב. האתרים המובילים בשוק: Picasae , Flickr , PhotoBucket , KodakGallery וכן באתרי רשתות חברתיות כמו Facebook.

להשיג אתר-בלוג משל עצמכם. אתרים אלו פועלים כמו יומני מסע יותר מאשר אלבומי תמונות, אך כמובן נותנים מענה למי שאינו רוצה להרחיב במילים. גם כאן ניתן לפתוח חשבון באחד מאתרי הבלוגים הגדולים כמו: Blogger או אתרי בלוגים בעברית דרך אתר תפוז או ישראבלוג, אופציה נוספת היא להתקין תוכנה ייעודית לאתרי בלוגים ובכך לגעת קצת בקוד לשם שינויים והתאמות, תוכנות פופולאריות הן: Wordpress , Drupal , או Joomla שמגיעות גם בגרסה עברית.

תוכנת Wordpress למשל מצריכה ידע ותמיכה בשפת -PHP, לשם כך יש צורך בשירות אחסון התומך בכך (מערכת PHP יושבת על שרתי UNIX ואילו מערכת ASP יושבת על שרתי Windows).

אם השירותים לעיל אינם כוס התה שלכם, ובכל זאת ברצונכם לשתף תמונות באתר קטן משלכם, קיימת אופציה נוספת - שירותי אחסון ובנית אתרים, ישנם כאלו בתשלום כמו LiveCity או כאלו בחינם כמו Sites.google.com. אתרים אלו עובדים על תבניות (Templates) ואינם מצריכים מהמשתמשים ידע טכני.

האופציה הגמישה ביותר היא כמובן אתר משלכם , אם אתם מחליטים כי אתם צריכים גלריות תמונות גדולות ואופציה לתוכנת גלריית תמונות המתבססת על בסיס נתונים (כדוגמת - Coppermine), תצטרכו לעשות שיעורי בית בבחירת ספק שירות האחסון שלכם.


נקודות נוספות שיש להתייחס אליהן:
אם ברצונכם באתר תמונות מסחרי, אתם צריכים לשקול לקנות דומיין (כתובת אתר או שם מתחם) משלכם.
כתובת האתר כמובן אינה תשתנה במידה ובעתיד תהיו מעוניינים להעביר את שרת האחסון שלכם ממקום אחד לשני (כאנלוגיה אני יכול לתת את דוגמת ניוד המספרים בתחום הסלולארי - מספר הטלפון שלכם יישאר כמו שהוא גם אחרי שתעברו מאורנג' לסלקום לדוגמא).
רכישת דומיינים היא די זולה בימינו (סדר גודל של כמה עשרות שקלים לשנה). דוגמא לאתרים בינלאומיים המוכרים שמות מתחם (דומיין): GoDaddy וישראלים - Internic.