YoniFlenner -> צילום בטבע: לטייל עם מצלמה -> טיולי צילום


טיולי צילום

אז יש ברשותכם ציוד צילום אשר מכבד את עצמו, למדתם כבר את הטריקים של המצלמה שלכם, שיננתם את חוקי הקומפוזיציה הנכונה לא מעט פעמים, נמאס לכם לצאת לשכונה ולתפוס את כל הדברים שכבר צילמתם בעבר, אתם רוצים כבר לצאת ולהתנסות בצילום בטיול אמיתי בחו"ל, במוקדם או במאוחר תשאלו את עצמכם את השאלה - מה עדיף: לצאת עצמאית לחו"ל לצילומים או לצאת בטיול מאורגן באחת מקבוצות הצילום ?

אל תצפו לתשובה חד משמעית, לשתי הגישות יש יתרונות וחסרונות (מפתיע ?) ותפקידכם הוא לגלות מה הכי מתאים לצרכים שלכם, אני מציג בפניכם כמה נקודות אשר יש להתחשב בהן:

טיול מאורגן בקבוצת צילום - בעד:
הכל מאורגן ומסודר מראש, מה שמשאיר לכם ראש שקט והתמקדות בטיול עצמו ובצילום שבתוכו, אין צורך להזמין כרטיסי רכבת, לחפש אחר כרטיסי טיסה זולים, או להזמין חדר במלון.
מדריך טוב יכול לספר מידע רב על היעדים, ומדריך הצילום יכול לתת לכם הכוונים - מהן הזוויות הטובות ביותר לצילום לגביי כל יעד ויעד, זמני הצילום וכו'.
מדריך טוב ידאג בשקט לכל אותם הפתעות קטנות ובלתי נעימות שקורות במהלך טיול (המוזיאון סגור, בעיות רפואיות, תזונה מיוחדת, בעיות בחדר המלון...)
טיול מאורגן בד"כ יכול לדחוס יותר אתרים ביום אחד ולא מוגבל על ידי תחבורה ציבורית.
אין צורך בידיעת השפה המקומית
טיול מאורגן בקבוצת צילום - נגד:
לוח זמנים צפוף, לא ניתן לבלות במקום אחד יותר מידיי זמן ולא ניתן לחזור לאותו מקום שמצא חן בעינכם כשהתאורה במהלך היום תהיה לשביעות רצונכם.
ניסיונות חוזרים להשתמש בחצובה שלכם (עם כל הלוגיסטיקה שכרוכה בעניין - פתיחה, הרכבה, כיוון, סגירה), תגזול זמן רב משאר חברי הקבוצה, וחלקם לא יאהבו את זה.
טיול עם מדריך יהווה מעין חוצץ בניכם לבין המקומיים, מה שייקח מכם את "ההרפתקה" ותמונות אותנטיות יותר.
מקומות רבים אשר עוצרי נשימה נראים משעממים אחרי שכבר ראינו אותם כתמונות אצל חברים\שכנים\משפחה שכבר ביקרו באותו המקום, קבוצות טיול נוטות לטייל בדיוק באותם מקומות ואותם אתרים, תהיו בטוחים כי את אותו האתר שאתם כעת מצלמים, צילמו בעבר כבר אלפי אנשים לפניכם ואלפי אנשים אחריכם ימשיכו לצלם. באיזו קומפוזיציה שלא תבחרו - זה יהיה נטול מקוריות (אלא אם כן תצליחו להכניס לתמונה משהו חדש ובלתי צפוי - עננים קודרים, קשת בשמיים, בעלי חיים, אנשים מיוחדים וכו').
קבוצות מאורגנות בדרך כלל נעות באוטובוסים. שכירת רכב או מונית תאפשר לכם לעצור היכן שתרצו בכדיי לצלם, ואילו בקבוצה זה יהיה כמעט בלתי אפשרי.
מסקנות:
ישנם אנשים (כולל צלמים) אשר מרוצים מאוד לטייל בקבוצות צילום מאורגנות. במיוחד נכון הדבר אם הקבוצה מגובשת ואין זאת הפעם הראשונה בה הם יוצאים יחדיו. טיול בקבוצה מקל על החיים אך יכול לגרום לכם לפספס הזדמנויות צילום מיוחדות.
אם הגעתם עד השלב הזה של הכתבה, אולי כדאי שתנסו את שתי הגישות ותגבשו לעצמיכם עמדה אישית מה הכי טוב בשבילכם.

אולם, לפני שמצטרפים אל קבוצה מאורגנת, אני ממליץ לעשות שיעורי בית ולקרוא קצת על החברה, על השירות שהם נותנים, באינטרנט ניתן למצוא הכל (כמו שהקלישאה אומרת), כמובן לא לפסוח על ביקורות מאנשים שניסו כבר, אותם ניתן לחפש בפורומים, שם גם תוכלו לשאול שאלות על חברות שמארגנות טיולים כאלו, על יעדים ועל זמנים.

אם החלטתם לא לקחת טיול מאורגן, תצטרכו לנבור אפילו עוד יותר באינטרנט (לא כזה נורא כמו שזה נשמע) ולחפש מידע על מקומות ומידע מעודכן אודות הטיול שלכם, תקראו במדריכי טיולים ותלמדו כמה מילים בסיסיות בשפה המקומות, בשביל סוג מסויים של אנשים (כמוני) זה חלק מן הכיף שבטיול.

בכל מקרה, טיולים בחו"ל הם תמיד סוג של הרפתקה שתביא לכם תמונות נפלאות רבות, ניסיון עבודה רב עם ציוד הצילום שלכם , בנוסף ייצרבו אצלכם תמונות רבות בדמיון כמו גם על כרטיס הצילום.