YoniFlenner -> צילום בטבע: טיפים לצילום בטיול

טיפים לצילום בטיול

כמו אנשים רבים אחרים, אינני מסוגל לחשוב על טיול ללא מצלמה. אין ספק כי התמונות משדרגות את חוויות הטיול, הן מזכירות לנו אירועים וחוויות אחרי החזרה הביתה וכן עוזרות לנו לתקשר עם המקומיים ועם מטיילים אחרים.
הדבר הנהדר בצילום הוא שכל אחד יכול לעשות זאת, חלק כמובן עושים זאת טוב יותר מהאחרים וחלק עושים זאת הרבה יותר טוב, אבל בסופו של דבר כל התמונות מספרים איזשהו סיפור, גם אלו שלא צולמו כהלכה על פי החוקים היבשים.
החדשות הטובות הן כי כל אחד יכול ללמוד לצלם טוב יותר, אפילו הצלמים הטובים ביותר לומדים משהו חדש כל הזמן ומשפרים את שיטות הצילום שלהם. כיום, ללמוד צילום זה משהו פשוט הרבה יותר מבעבר, כאשר ישנם לא מעט אתרי לימוד מצויינים באינטרנט הנגישים לכולם.
אז מאיפה מתחילים ? לתפוס את המצלמה ולהתחיל לצלם זו דרך אחת להתחיל לקחת תמונות, דרך נוספת היא לקרוא אחר כמה טיפים (כמו אלו המפורטים מטה) ותיישמו אותם בטיול.


הכינו שיעורי בית:
בכדיי לתפוס במצלמה רגעים מעניינים בטיול, עוזר מאוד להבין את מנהגי ומסורת המקומיים, זה ייתן לתמונות שלכם עומק נוסף. ההבנה גם עוזרת לכבד את הגבולות החשובים מאוד במיוחד כשמצלמים אנשים או מקומות רגישים (כמו מקומות דת \ פולחן). תמיד תכבדו את התרבות המקומית, שימו עצמכם בנעלי המקומיים. כיצד תרגישו אם תיירים יכנסו אל בית הכנסת בזמן שאתם או בנכים יעלו לתורה ויתחילו לצלם ?


בנו בנק יעדים:
קשה להאמין אבל אם תקלעו למצב בו לא תמצאו דברים מעניינים לצלם, אבל במידה וכך יהיה, הגיעו אל תחנת המידע לתיירים ובקשו לראות את המקומות המומלצים לביקור, תסבירו להם איזה סוג של צילום אתם אוהבים לצלם ותשאלו האם הם מכירים מדריכים מקומיים או צלמים מקומיים אחרים אשר יוכלו להראות לכם מקומות מחוץ למסלול התיירים השחוק. הביטו בגלויות בכדיי להחליט אלו אזורים או ריזורטס מושכים אתכם, קראו עליהם במדריך או חפשו על כך מידע באינטרנט לפני צאתכם לטיול, זאת בכדיי לקבל רעיון של מה אתם רוצים להשיג בתמונות שלכם. אם יש לכם זמן, הכינו "רשימת תמונות" בכדיי לעזור לכם להתמקד כשאתם נמצאים במקום.


התמונה לקוחה מהאתר: http://www.flickr.com/photos/michaelchandler/4426288835

הרגישו את המקום:
תנסו להרגיש את המקום בו הנכם שוהים, לא תרצו להפיק תמונה שתציג רק איך המקום נראה, תרצו להפיק תמונה אשר תציג איך המקום מרגיש.
נסו לתפוס את הדמויות ואת האווירה של המקום. קריאה מוקדמת על המקום תעזור לכם בכך אבל שום דבר לא יותר טוב מלשהות במקום ולספוג את האווירה. ביקור במקום בזמן אחר במהלך היום יכול גם לעזור בלהרגיש את המקום.
כאשר מצלמים אנשים נסו להציג את הנושא המרכזי באותו הקונטקסט של המקום שאותו את מצלמים, למשל כשאתם מצלמים נזירים בתאילנד, נסו להכניס גם מקדש ברקע. אתם רוצים תמונה שלהם אשר תשקף איפה הייתם ולא תמונה אשר הייתה יכולה להיות מצולמת כמעט מכל מקום.


ספרו סיפור:
טיפ צילום מצויין שעוזר במהלך טיול הוא לחשוב שאתם באים לספר סיפור, זה בהחלט הגיוני אם אתם מסתכלים על זה ככאלו שמצלמים תמונות בכדיי לשדרג את חווית הטיול שלהם.
אז חשבו על איזשהו סיפור שאתם רוצים להעביר כשאתם מצלמים תמונות, כיצד תספרו למשפחה או לחברים שלכם על הטיול שלכם ? כיצד התמונות יכולים לתרום לסיפור ? חשבו על ההתחלה, האמצע והסוף. חשבו על נושאי המפתח של הסיפור, חשבו גם על כותרת הסיפור.


פתחו את העיניים שלכם:
כשאתם מטיילים, פתחו את העיניים שלכם כל הזמן... באופן מטאפורי כמובן, תמיד שאו את המצלמה עימכם, לעולם אין לדעת מה יצוץ מעבר לפינה. יש כאלו הנושאים עימם 2 מצלמות, אחת גדולה (DSLR) ואחת קטנה (Point & Shoot) ולעולם אינם יוצאים מהחדר ללא אחת מהן.


התמונה לקוחה מהאתר: http://www.flickr.com/photos/cheishichiyo/5538849429

פנו זמן לצילום:
לזה כל צלם צעיר או וותיק יסכים. בשביל לצלם כהלכה, צריך להקדיש לכך זמן וסבלנות. לפעמים צריך להמתין לרגע המתאים, לתאורה המתאימה וכו'. אבל כמעט תמיד, הסבלנות משתלמת, אם כי לעיתים הסבלנות יכולה לקחת זמן רב.
נכון שרובינו לא יכולים להמתין מספר ימים בכדיי לתפוס תמונה של נמר השלג הנדיר, אך במקרים מסויימים המתנה של מספר דקות, או אפילו שעות רק בכדיי שהעננים יזוזו, יכולים לעשות את התמונה.


תיהנו מהעידן הדיגיטלי:
כמה צלמים מקצוענים עדיין מעדיפים סרטי צילום (פילם) על פני כרטיסי זיכרון, אבל זוהי כבר עובדה כי הטכנולוגיה הדיגיטלית פתחה בפני הצלם החובב עולמות חדשים.
זה כבר לא עולה כסף (פיתוח תמונות) בכדיי להתנסות בתמונות, אז אמצו את הטכנולוגיה הדיגיטלית וצלמו המון תמונות, הניסיון בלצלם מביא איכות בסופו של דבר. לא בהכרח צריך את הציוד המתקדם והיקר ביותר בכדיי לצלם תמונות טובות או אפילו מצויינות, אבל צריך להתאמן.
זכרו כי ללמוד צילום הולך ונעשה קל יותר עם הזמן, כשיש מדריכי צילום רבים ומצויינים באינטרנט הנגישים לכולם, שם תוכלו ללמוד בקלות גם על טכניקות צילום בסיסיות וגם על כאלו מתקדמות יותר.
לקריאה נוספת אודות טכניקות צילום הקישו כאן


דעו את מגבלות המקום והמשקל:
צילום בטיול זה משהו די מלהיב ומרגש, קל מאוד להיסחף כשאנו מתכננים מה להביא איתנו, המקרה האידיאלי יהיה להביא את כל הציוד איתנו, אבל אילוצים כמו מקום, משקל והוצאות כספיות (כמו ביטוח) יורידו אותנו לקרקע, זכרו כי בכל זאת אתם בטיול ואתם זקוקים להיות ניידים וקלים ככל האפשר, שזה אומר: גוף מצלמה אחד ואולי עם עוד מצלמת פוקט קטנה, כמה כרטיסי זיכרון, חצובה קטנה בסגנון "גורילהפוד", מקום איחסון נייד (דיסק און קי, הארד דיסק חיצוני, אולי אפילו Nettop או Tablet), מבזק חיצוני, כמה עדשות המכסות את הטווחים הנחוצים, תיק נשיאה יעודי לציוד צילום.
לקריאה נוספת אודות ציוד צילום הקישו כאן


התמונה לקוחה מהאתר: http://www.flickr.com/photos/rbglasson/255217129

בחרו עדשה מתאימה:
טיולים פותחים עולמות נרחבים של סגנונות לחקור בשביל הצלם הנלהב, אבל בחירת העדשה המתאימה לטיול בסופו של דבר תעזור או תגרע בתחום זה, אם יש לכם מקום או תקציב להסתובב רק עם עדשה אחת, כדאי מאוד שתיקחו אחת לשימוש כללי המכסה טווחים נרחבים, כמו ה-18-200 מ"מ או ה-28-300 מ"מ. לפעמים תצטרכו את נקודת המיקוד שתהיה מוגדרת לאינסוף אך לפעמים היא תהיה ממש מתחת לאף, עדשות כאלו עם מגוון רחב של אורכי מוקד יהיו אידיאלים לטיולים בטבע.
אם יש ברשותכם מקום נוסף לסחוב עדשה או שאתם מעוניינים לשדרג את האוסף שלכם לטיול, הכניסו לתיק גם עדשת פריים לשימוש צילום פורטרטים (60 או 85 מ"מ) או\ו עדשה רחבה (10-24 מ"מ), או\ו עדשת טלה-פוטו (100-400 מ"מ).
לפרטים נוספים לבחירת עדשות לצילום, הקישו כאן.


איחסון איחסון איחסון:
צילום בפורמט RAW יציע לכם גמישות רבה אח"כ כשתרצו לעבד את התמונות עם תוכנה, אבל זה אומר גם שתזדקקו למקום איחסון רב בכרטיסי הזיכרון, במצב זה, תתרגלו לרעיון להסתובב עם הארד דיסק נייד גדול (בנפח, לא פיסי) או לפטופ אליו תצטרכו לשפוך את המידע שהצטבר מכרטיסי הזיכרון כל כמה זמן (כתלות בגודל\כמות כרטיסי הזיכרון שלכם). כאשר אתם יוצאים למקומות נידחים\מבודדים, קחו עימכם יותר התקני זיכרון ממה שתיכנתם מלכתחילה.


תטענו את העסק שלכם:
כל הרכיבים הדיגיטליים הללו גוזלים בסופו של דבר כוח, ולא מעט כוח, במיוחד כשמדובר בכמה התקנים – מצלמה, מבזק חיצוני, או לפטופ, כל אחד וספק הכוח שלו, לרוב, המצלמות (במיוחד אלו החדשות) מגיעות עם סוללה ייעודית ומטען, חלק מהישנות יותר (ממצלמות הפוקט) עובדות עם סוללות אצבע (סוללות AA ), מבזק עובד בד"כ עם סוללות אצבע. כדאי מאוד שתסתובבו עם סוללות אצבע נטענות ומטען מהיר (ישנם כאלו המסוגלים להטעין תוך 15 דקות !) וכן עם סוללות רגילות למקרה גיבויי, לחילופין תוכלו לטייל עם גריפ הכולל בתוכו 2 סוללות, מה שייתן לכם לישון בראש די שקט מבחינת כוח למצלמה, אך קחו בחשבון כי זוהי תוספת נכבדה של משקל לציוד שלכם. לפני היציאה לטרק או מקומות נידחים בהם לא יהיה לכם מקור חשמל זמין, קחו עמכם מספיק סוללות לכל התקופה.
שימו לב כי לא כל המקומות בעולם עובדים עם אותם תקעים כמו בארץ, לשם כך תזדקקו מתאם – בו כדאי להצטייד מבעוד מועד.


התמונה לקוחה מהאתר: http://www.flickr.com/photos/akiraikari/3563376829

תתעדו את הצילומים שלכם:
בכל לילה, לאחר יום עבודה מפרך עם המצלמה, הקדישו כמה רגעים ותכתבו כמה מילים על הטיול שלכם באותו היום (באם אתם מקפידים על לרשום יומן טיול מה טוב...) זה לא רק יעזור לכם להיזכר ברגעים קסומים לאחר שתחזרו הביתה, אלא גם יעזור לכם להוסיף מילות מפתח, תיאור המקום או תגיות לתמונות שלכם, על האנשים, האירועים והמועדים המיוחדים (למשל מועדי חג). לחילופין, ישנן מצלמות המאפשרות לכן להקליט קטעי קול קצרים על כל תמונה או מקבץ של תמונות שזוהי דרך נוספת לשמור על נקודות ייחוס לתמונות.

איך מצלמים את המקומיים ?
אחד החסמים הגדולים ביותר אצל צלמי טבע וטיולים הוא הביטחון העצמי. כולנו אוהבים לצלם או לראות תמונות של פורטרטים אותנטיים בהם הנושא מופיע על רקע הסביבה שלו בתמונה הממחישה את ההרמוניה בין התרבות לדמות, אך רבים מאיתנו בוחרים לתפוס את הרגעים הללו דרך עדשת טלה-פוטו ממרחק של כמה מטרים מהנושא המצולם תוך פחד מדחייה, אך מה הגרוע מכל שיכול לקרות ? הם יכולים להשיב בשלילה, זה כל הסיפור! הסיכויים הם כי הם יחייכו וינידו את ראשם בהסכמה "לצאת לדרך". קחו נשימה עמוקה, גשו עד לאותו בן אדם אותו הנכם מעוניינים לצלם ובקשו ממנו בנימוס עם חיוך להצטלם עבורכם, אם הם מסרבים, חייכו, תודו להם והמשיכו הלאה, אם הם מסכימים שימרו על החיוך ממקודם, תודו להם וצלמו כמה תמונות. הם יכולים להרגיש קצת לא בנוח במהלך הצילומים אז כדאי שתראו להם את התמונות שצילמתם אותם במסך ה-LCD , נצלו את ההזדמנות לבדוק את נתוני ההיסטוגרמה של התמונה, אם אתם חשים בנוח עם המצולם קחו עוד כמה תמונות אבל היו רגישים לדעת גם לעצור ולהמשיך הלאה, אם ישנו מחסום שפה - פשוט חייכו ותביעו את רצונכם דרך הבעות פנים וידיים.


שמרו על עצמיכם:
רוב המקומות בעולם הם בטוחים באופן יחסי והאנשים הם חברותיים, אבל ישנן כמה נקודות בהן המצב אינו כך, אז תמיד שימו לב ותהיו ערניים לגביי הבטיחות שלכם ונקטו משנה זהירות במקומות לא מוכרים. הדבר הראשון בו עליכם לעשות לאחר שאתם סוגרים על כרטיס טיסה הוא לעשות ביטוח מקיף לטיול ולציוד שלכם, קראו את הפוליסה שלכם בעיון לראות מה היא כוללת ומה לא, כמוו ספורט אקסטרים: ראפטינג, באנג'י וכו'. קנו מנעולים ושרשראות איבטוח, זה משהו מועיל מאוד לצלמים בטיולים. הפקידו מעט כסף בארנק הנגיש לכם ושאר הכסף במקום אחר, מוצנע יותר ושמרו על רשימת טלפונים לשעת חירום לכל אורך הטיול.


התמונה לקוחה מהאתר: http://www.flickr.com/photos/nish-redlime/4967981458

חשבו מחוץ לקופסא:
קצת קשה לחשוב "מחוץ לקופסה" כשאתם מבקרים ביעדים תיירותיים פופולריים במיוחד (מגדל אייפל בפריס, בנייני האופרה בסידני, קו הרקיע של ניו יורק, וכו'), אבל בכל זאת אם תרצו להיות ייחודיים יותר, תוכלו להגביל את עצמכם ל-10 תמונות רגילות, "תמונות רשת הביטחון שלכם" בהן תתמקדו על הקומפוזיציה המתאימה וטכניקה משוייפת, ואח"כ תנו דרור לחוש היצירתיות שלכם, תתמקדו על מקוריות, צלמו מגובה הרצפה עם עדשה רחבה, טפסו למעלה וצלמו משם, המתינו לזריחה\שקיעה - הציבו את המצלמה שלכם על חצובה ותאטו את מהירות התריס של המצלמה בכדיי לצלם את האובייקט בתאורה יפה ולתפוס את הדמויות מרוחות בעקבות תנועה של אנשים המטיילים מסביב.


קבעו את מועד ההגעה:
אם עדיין לא הסדרתם את ענייני הטיסה ליעד שלכם, היכנסו לאינטרנט וחקרו קצת לגביי מועדים מיוחדים החלים במדינה\עיר\יישוב אליו אתם מתכננים להגיע, חגיגות תרבותיות, אירועים דתיים, ימי חג, מסורות, קרנבלים או חגיגות אחרות, ביקור במועדים אלו יכולים לתת לכם הזדמנויות מצויינות של צילומים מקוריים, במיוחד לצילומי פורטרטים וצילומי תיעוד.


שפרו את תמונותיכם:
הטכנולוגיה הדיגיטלית לא רק שמוודאת כי תעמלו קשה בבחירת התמונות הנבחרות כשתחזרו הביתה, היא גם תגזול זמן רב מזמנכם בשיפור התמונות. לימוד כמה טיפים וטריקים בסיסיים בתוכנה לעריכת תמונות כמו הפוטושופ או אחרות יכולים לשפר את התמונות שלכם אף יותר.
כיום ניתן להשתמש בשירותים אינטרנטיים הרבה יותר מבעבר, אם פעם היינו פשוט שולחים להדפסה בחנות צילום ומכנסים אח"כ את התמונות לאלבום, כיום ניתן ליצור אלבומי תמונות דיגיטליים הכוללים כמובן את התמונות שלכם, טקסטים שתוסיפו ועיצובים רבים הפרושים לכם לבחירה, חלק מן השירותים הדיגיטלייים הללו הם :
שם גם תוכלו להכין מזכרות כמו לוחות שנה ופוסטרים, הדפסי התמונות יכול לבוא על ספלי קפה או חולצות, תוכלו לשלוח אותם כמתנות לחבריכם.


התמונה לקוחה מהאתר: http://www.flickr.com/photos/tigerlily7007/2821186383

והעיקר- תיהנו:
אולי הטיפ לצילום הטוב ביותר שאוכל לתת לכם הוא ליהנות עם המצלמה שלכם, להתנסות ולשחק עם האופציות, לקבל פידבק מהתוצאות, אף אחד אינו יכול לצלם תמונות בדיוק כמוכם, התמונות שלכם ייחודיות, הן פרי יצירתכם, הם בסופו של דבר מספרות את הסיפור שלכם בטיול.