YoniFlenner -> צילום בטבע: טכניקות צילום -> צילום בלילה


צילום בלילה

צילום דורש אור. ללא אור לא תהיה תמונה, מצד שני, יותר מידיי אור לאו דווקא יפיק תמונות טובות יותר. למעשה, חלק מן התמונות המעניינות ביותר מצולמות בתנאים אשר יש חוסר באור, בזמן השקיעה\זריחה, בחדרים, בלילה...
קרן האור אשר יוצאת מצמרות העצים, או זאת שנופלת על פניו של אדם היושב בסביבה חשוכה יוצרת אווירה יותר מיוחדת מאשר אם אותה תמונה הייתה מצולמת בתנאים של אור חזק וישיר כמו בצהרי היום של חודש יולי באילת.

אבל כיצד נוכל לצלם תמונות טובות בזמן החשיכה ? ישנם כמה אופציות לכך:
נכוון את המצלמה לצילום עם רגישות גבוהה (נעלה את רמת ה-ISO)
נשתמש במבזק (פלאש).
נשתמש במקור אור נוסף כמו רפלקטור או ספוטים, או תאורה מלאכותית כזו או אחרת.
נשתמש בעדשה בעלת מפתח צמצם גדול.
נשתמש בחצובה.


ISO:
ה-ISO הוא הרגישות לאור של החיישן, ה-ISO במצלמות הדיגיטליות הוא המקביל ל-ASA במצלמות האנלוגיות (רגישות לאור של סרט הצילום). נהוג לחשוב כי מקור השם נובע מראשי תיבות של משהו, אך זה לא נכון, למעשה השם נגזר מארגון הסטנדרטים הבינלאומי (International Organization for Standardization).

במצלמות הדיגיטלית ISO הוא בסך הכל הגברה חשמלית של האות החשמלי שמתקבל מהחיישן, החיישן מקבל אור וממיר אותו למתח דיגיטלי, את המתח הזה מגבירים באופן חשמלי וזה נקרא לעלות את ה-ISO, כמובן שהגברה חשמלית כזאת מכניסה רעשים לתמונה הסופית, כך שזה אומר כי לא נרצה להעלות את רמת ה-ISO יותר מידיי בכדי לא להוציא את התמונה מגורענת (רמת ה-ISO הגבוהה ביותר שניתן לצלם ועדיין לא לראות גרעיניות בתמונה תלויה בלעדית בסוג המצלמה.
שימוש במבזק:
אמנם ישנה כתבה נוספת ומפורטת יותר על המבזק כאן , אך ישנן אופציות נוספות מעניינות בצילומי בלילה. לדוגמא, תוכלו להציב את המצלמה שלכם על חצובה, להגדיר את מצב הצילום שלה על- Bulb , להסתובב מסביב, להגדיר את הפונקציה לצילום על TEST במבזק החיצוני בכדיי להאיר חלקים מסויימים באובייקט המצולם, כמו למשל - בניין.

במצלמות מקצועיות תוכלו למצוא את האפשרות לחבר כמה מבזקים במקביל, כך שאחד מהם ישלוט על כולם, או שניתן גם לחבר אליהם משדר\מקלט חוטי או אלחוטי ובכך לשלוט עליהם.

טריק נוסף שניתן להשתמש בו במבזק הוא לכסות אותו בפילטר (נייר צלופן ?) צבעוני ובכך להאיר את הסביבה המצולמת בגוון מסויים כמו ירוק , כחול או אדום (או שאפילו ניתן לעשות קומבינציה של צבעים).


מנורות וספוטים:
מנורות וספוטים הן דברים הכרחיים בצילומי סטודיו ובד"כ לא תסחבו אותם כשאתם יוצאים לטיול, מצד שני - רפלקטורים אשר ניתנים לקיפול יכולים לאפשר לכם את ההזדמנות להוסיף תאורה נוספת על חפצים מסויימים בחושך.

עדשות בעלות מפתח גדול ומייצבי תמונה:
עדשות בעלות מפתח צמצם גדול יכולות להביא לכם תמונות חדות של אנשים כאשר צלמים אחרים (ללא עדשות כאלו) יהיו חייבים להשתמש בחצובות. בעזרתם תוכלו לצלם בתוך כנסיות, מוזיאונים, או בתיאטרון מבלי להשתמש במבזק (במקרים רבים השימוש במצלמה מותר בבניינים אלו אך חל איסור השימוש במבזק או חצובה). אך כמו לכל דבר ישנו תג מחיר המצורף לכך:
כן, עדשות בעלות מפתח גדול יקרות יותר.
בעדשות אלו כאמור ניתן לצלם בתנאי תאורה גרועים בשל היכולת של מפתח צמצם גדול, אבל מה ? אם נפתח את הצמצם למקסימום שלו, התמונות לא יוכלו להיות בעלות עומק שדה קטן, זה טוב אם נרצה להפריד את הנושא משאר התמונה, אך מאוד לא טוב אם נרצה כי כמה נושאים במרחקים שונים יהיו ממוקדים (כי הם לא יהיו).

עדשות עם מייצב תמונה מובנה יכולות לפתור בעיה זו של צילום בתנאי תאורה גרועים על ידי כך שניתן להאט את מהירות התריס מאוד, כשבתנאים רגילים התמונה הייתה יוצאת מטושטשת (בהנחה כי לא משתמשים בחצובה), כאן היא לא.
מייצב תמונה הוא מנגנון המגיב על תזוזות קלות של יד הצלם בזמן החשיפה ומפצה עליהן, על מנת לאפשר תמונות חדות יותר עבור מהירות תריס נתונה. קיום מנגנון ייצוב תמונה מוסיף בדרך כלל בין 2 ל-4 סטופים (תחנות צמצם) ליכולת ההחזקה ביד של המצלמה, כלומר יכולת להחזיק את המצלמה יציבה בחשיפה ארוכה פי 4 עד 16 ועדיין לקבל תמונה חדה, לעומת מצלמה ללא מנגנון הייצוב.


חצובה:
הדרך המועדפת שלי לצלם תמונות בחשיכה היא לצלם עם חצובה ועם שלט רחוק. טכניקה זו בדרך כלל מפיקה תמונות בעלות סאטורציה עשירה, מצויין לתמונות נוף ותמונות פנוראמיות של ערים (קו רקיע לדוגמא), הבעיה היחידה היא שכל תזוזה קטנה תוציא את התמונה מטושטשת.במצלמה דיגיטלית קיימת בעיה של רעש מתווסף בחשיפות ארוכות, הפתרון הוא לרוב בתוכנה כזו או אחרת שמערימה מספר חשיפות של עשרות שניות לחשיפות ארוכות של דקות ואף שעות.

שימוש בחצובה יעלים רעידות מיותרות של המצלמה, יחדד משמעותית את התמונות שלכם, יאפשר לכם להשתמש במהירויות תריס גבוהות יותר ובכך גם במגוון רחב של מפתחי צמצם, דבר שיפתח בפניכם אפשרויות רבות ומגוונות ליצירתיות בתמונות שלכם.

לקריאה נוספת על שימוש בחצובה, הקישו כאן