YoniFlenner -> צילום בטבע: ציוד צילום -> פלאש (מבזק)


פלאש (מבזק)

אנשים רבים חושבים כי הפלאש (או מבזק) של המצלמה נועד בשביל צילומי לילה, אך אין הדבר בהכרח נכון, למעשה מבזק המצלמה אינו משרת אותנו כראוי בהרבה מן המקרים, המבזק הפנימי אינו חזק מספיק, לדוגמא יצא לי לראות זוג צעיר מצלם בשעת החשיכה מנקודת תצפית רחוקה את העיר הונג קונג על שלל אורותיה וצבעיה, כל זאת עם המבזק המובנה של המצלמה (מיותר לציין כי אין לכך שום אפקט, המבזק נועד לצילומי אובייקטים של עד 10 מטרים, תלוי במצלמה ובמבזק), ואם הוא כבר כן מספיק חזק לצרכים שלנו, הוא מקרין אור בעוצמה חזקה מאוד - דבר הגורם לאובייקט המצולם להיראות נוקשה (מה שהופך את הסצנה לאבד מהרכות שלה) ולעיתים גם שרוף (בחשיפת יתר) ולרקע להישאר חשוך.

כאשר משתמשים במבזק צריך לדעת את עוצמת ההבזק שלו (נקרא - Guide Number או GN) ולפיכך לצלם את האובייקט בתוך טווח המרחק שלו, מבזק מובנה במצלמת פוקט למשל יאיר עוצמה יחסית נמוכה שתיאלץ אתכם להתקרב אל הנושא המצולם בכדיי להכניס אותו אל טווח עוצמת ההבזק שלו.

כמובן שמבזקים חיצוניים המתלבשים על מצלמות DSLR הם חזקים יותר, מהירים יותר ובעלי טווחי עבודה גדולים יותר, יתרון נוסף הוא שהם בנויים על מפרק מסתובב, כך שניתן לכוון את אלומות האור שלהם לזוויות שונות ולא רק ישירות אל הנושא המצולם, למה זה חשוב ? כי לאור יש נטייה לחזור כשהוא פוגע בעצמים לא מחזירי אור, כמו למשל קירות או תיקרה, כך שניתן לכוון את המבזק לכיוון התקרה - בה אלומות האור יפגעו ויחזרו שוב אל הנושא המצולם מזווית שונה. התוצאות יכולות להיות מעניינות מאוד.
כיום כל המצלמות מאפשרות לנו להקטין או להגדיל את עוצמת האור היוצא מהמבזק, אופציה זו נקראת "פיצוי חשיפה למבזק".

האם שימוש במבזק נועד רק לצילומים בהם אין מספיק אור ? למרבה ההפתעה התשובה היא לא, רבים משתמשים בו גם בצהרי היום כשהשמה יוקדת מעל הראש ומטילה צל על אזורים מסויימים של האובייקט המצולם, לדוגמא - אם אני מצלם פורטרט כשהשמש למעלה, חלקים מן הפנים יהיו מוצלים חלקית כמו הגרון, האזור מתחת לאף, העיניים. שימוש במבזק בתנאים אלו ייקרא שימוש בשיטת Fill Flash , המבזק אמור לעדן את הניגודיות הגבוהה של השמש ולהאיר את האזורים המוצלים.ועוד משהו לקראת הסוף - ישנם כיום מבזקים שיכולים להתחבר למבזקים אחרים (חוטית או אלחוטית) ולשלוט עליהם - המבזקים השולטים נקראים Master והנשלטים - Slave, מה הכוונה לשלוט ? הכוונה היא שניתן לצלם תמונה בה כמה במבזקים יפעלו במקביל, ואם ממקמים אותם בזוויות שונות התוצאות יכולות להיות מעניינות, כיום ישנה אופציה זולה יותר לקנות משדר-מקלט בכמה עשרות בודדות של דולרים (דרך e-bay) ולהשתמש בהם באותו האופן.

כשמטיילים בחוץ, מבזק חיצוני הוא יותר כמו לוקסורי, בגלל המשקל שלו והשימוש המועט בדרך כלל שנעשה בו, הדגמים הטובים פרי פיתוחם של החברות הגדולות (קאנון \ ניקון) אינם זולים ולכן, רוב המטיילים אינם מכניסים את המבזק החיצוני אל רשימת הציוד, הם מסתפקים בזה המובנה, אבל אני מאמין כי כשלומדים לעבוד עם המבזק החיצוני כהלכה, התוצאות יותר ממספקות.

וכמה מילים אחרונות לגביי תופעת העיניים האדומות שיוצאות בתמונות, התופעה נוצרת כאשר אנו משתמשים במבזק המובנה של המצלמה (כשהוא קרוב לעדשה), האור יוצא מן המבזק ופוגע, בין היתר, בחלק האחורי של רשתית העין שלנו אשר מכילה כלי דם רבים, כך שלמעשה העיניים האדומות שאנו רואים הן השתקפות של כלי הדם שלנו. ניתן לעקוף את זה על ידי שימוש באלומת אור מקדימה הנורית כמה פעמים וגורמת לאישונים להתכווץ, דרך אחרת היא להסיר את העיניים האדומות בתוכנה לעריכת תמונות אח"כ, ודרך נוספת היא להשתמש במבזק חיצוני אשר לא יוצר עיניים אדומות מכיוון שהוא ממוקם רחוק מהעדשה.