YoniFlenner -> צילום בטבע: ציוד צילום -> פילטרים


פילטרים

השימוש בפילטרים היה מאוד פופולארי לפני שנים מספר כשצילמו עדיין עם מצלמות אנלגיות, כיום כשרוב האנשים משתמשים במצלמות דיגיטליות, הצורך בפילטרים הצטמצם (אם כי עדיין קיים) מהסיבה הפשוטה כי ניתן בקלות יחסית להשיג את האפקטים שהיו יוצאים דרך הפילטרים עם תוכנה לעריכת תמונות במחשב.

שימוש בפילטרים בא לעזור לנו לשפר את תוצאות התמונה המופקת מהעדשה, יש כאלו המשתמשים בפילטרים של אפקטים מסויימים כדרך קבע בצילום, אני ממש לא מסכים עם הגישה הזאת, אני מאמין כי אם סצנת צילום אינה יכולה להתקיים בעצמה ללא עזרים (לא מספיק מושכת, אין סיפור לספר, משעממת...), אז לטעמי היא לא שווה את הצילום. שיפור התמונה מגיע מכיוון שבסופו של דבר העדשה איננה מסוגלת להציג את רמת הדיוק לרמה כמו שהעיניים (והמוח) שלנו יכולים להגיע.


סוגים של פילטרים:
פילטר - Neutral Density או בקיצור ND: פילטר אשר מקטין את כמות האור הנכנסת למצלמה ומגיעה אל החיישן מבלי לפגוע בצבעים, משתמשים בפילטר זה בכדיי לאפשר צילום בחשיפה ארוכה או צמצם מאוד פתוח כשיש אור רב בסצנה אותה אנו רוצים לצלם.

פילטר Graduated Neutral Density או GND: על אותו עיקרון של פילטר ה-ND, אבל כאן הפילטר מחולק לקטעים מדורגים, כשחלק אחד מעביר את האור ממנו לעדשה באופן מלא וחלק שני מעביר רק חלק מהאור. נשתמש בפילטר זה בתנאי תאורה טבעית חלקית בסצנה, לדוגמא: צילום רחוב כשחלק ממנו מואר ע"י השמש והחלק השני מוצל.

פילטר UV - בעיקרון זהו פילטר המסנן קרינה אולטרה סגולה, במצלמות דיגיטליות כמעט ואין לו השפעה ומשתמשים בו בעיקר בכדיי להגן על העדשה ממכות, לכלוכים או שריטות.

פילטר מקטב (Polorizer) - מסנן כחצי מכמות האור ומעביר את הקרניים אשר נעות בכיוון מסוים במישור אחד, הדבר גורם לכך שהשמיים לדוגמא ייראו מאחורי הפילטר בצבע עמוק יותר וכן השתקפויות מעל פני המים ייעלמו לחלוטין.
ישנם סוגים נוספים של פילטרים פחות פופולריים בשוק אבל שווים אזכור, כמו למשל פילטר האינפרה אדום (מסנן את כל אורכי הגלים מלבד את אורך הגל האינפרה אדום), פילטרים של צבעים שונים (אדום , כחול, ירוק, צהוב וכו') , פילטר יום הנותן לתמונה מראה יותר חם ועוד.
האיכות:
איך שלא תסובבו את זה, מדובר פה בסה"כ בחתיכת זכוכית (או פלסטיק) המורכבת בין העדשה לאובייקט אותו אנחנו מצלמים, זה אומר שתהיה לכך השפעה כלשהי על איכות התמונה.
יצרניות העדשות משתמשות בזכוכיות (וציפויים) מעובדות ומשויפות בדייקנות של המילימטר כשהן בונות את העדשות, המרחק המדוייק נמדד ומיושם בין כל החלקים, הכל עובר אופטימיזציה ובדיקות מקיפות, כעת אנחנו מחדירים גורם נוסף - חלון זכוכית אשר מורכב על המוצר המוגמר... למה יש לצפות ? שהאיכות לא תרד ? לשם כך, ההמלצה בפילטרים היא לקנות את האיכותיים ביותר ולא להרכיב סתם ככה על העדשה, אלא אם באמת יש את הצורך בכך, ובמיוחד יש לחשוב על ההשלכות במידה ונרצה לחבר כמה פילטרים יחדיו.

כמו שכבר נאמר מקודם, כיום, תוכנות לעריכת תמונות "מחליפות" פילטרים, בשל עניין הנוחות, המשקל והתקציב (תתפלאו, אבל לא חייבים לרוץ ולקנות רישיון לתוכנת הפוטושופ העולה כמה מאות דולרים, ישנן אלטרנטיבות חינמיות כמו - Gimp), המשחקים של העיבוד של אחרי הם כמעט בלתי סופיים, ניתן לשנות דרכם את התמונה מן הקצה אל הקצה, אך האם זוהי פעולה אתית ? ההחלטה היא שלכם, ישנם אסכולות של צלמים הנמנעים בכל תוקף מלעבד את התמונה לאחר שצולמה, ישנם כאלו המגבילים את העיבוד כל עוד לא עושים בו דברים שלא ניתן היה לעשות בחדר חושך פעם, וישנם כאלו אשר נותנים דרור לדמיונם כשהם עורכים את התמונות.