YoniFlenner -> צילום בטבע: ציוד צילום -> מצלמה


מצלמה

איזו סוג של מצלמה אתם צריכים בכדיי לצלם תמונות נהדרות בטיולים ?
הכל תלוי במה אתם רוצים לעשות עם זה! כמעט כל מצלמה אשר נותנת שליטה ידנית תוכל להביא לכם תמונות יפייפיות. אחרי הכל - אתם אלו שעושים את התמונות, לא המצלמה.
תמונה המקומפזת רע אשר צולמה במצלמת מקצוענים תמיד תהיה נחותה יותר מתמונה בעלת אותם תנאים וקומפוזיציה טובה אשר צולמה במצלמת Point and Shoot.

DSLR או Point and Shoot ?
לפני הכל קצת רקע על המצלמות: מצלמת DSLR או בשמה המלא - Digital Single Lens Reflex , נותנת לכם לראות בדיוק את אותה התמונה שנצרבת על כרטיס הזיכרון אחרי סחיטת כפתור הצילום על סמך מראה אשר מסתובבת במהירות במהלך החשיפה. מצלמות ה-Point and Shoot (להלן מצלמת פוקט) מציגות תמונה מעט שונה בין מה שאנו רואים בעינית לבין התוצאה המוגמרת, דבר הגורם לאחד לתמוה למה התמונה חתכה את אצבעות הרגליים או למה העמוד הזה מופיע בצד התמונה...למצלמת הפוקט ישנם כמה חסרונות, לא ניתן לשנות עדשות, כך שהיא די מוגבלת, כאשר רוצים למשל לצלם תמונות של בעלי חיים בטבע צריך עדשות טלה-פוטו בעלות זום גדול (מה שאין למצלמות פוקט), כאשר רוצים לצלם בתנאי תאורה נמוכים (כמו בחדר המלון ללא אור הנכנס מבחוץ), עדשה בעלת צמצם פתוח תהווה פיתרון שפוי יותר מאשר מצלמת הפוקט בה ניתן לפתור את הבעיה אך ורק בשימוש בפלאש (לפלאש המובנה של המצלמות יש חסרונות רבים, כמו "הקפאת" תמונה), כמו כן מצלמות DSLR חזקות יותר, עמידות יותר ומהירות הרבה יותר ממצלמות הפוקט. ולא נשכח כי מעבד התמונה שלהן חזק יותר.
במידה ואינכם מעוניינים לשחק עם הפרמטרים (ISO , צמצם, מהירות תריס) ושליטה ידנית במצלמה אינה נראית לכם ובמידה ואתם בקושי משתמשים באורך המוקד (הזום) ומעוניינים לעבוד רק על אוטומט, ה-DSLR לא בשבילכם, מפני שלא רק יתרונות יש לה, אלא גם חסרונות.

ואגב, אם כבר מדברים על מצבי צילום אוטומטיים, במצבים אוטומטיים הפלאש המובנה שבמצלמה מתעקש לקפוץ לפעמים גם במצבים שאנו לא רוצים בכך (דבר היכול להביך כאשר רוצים לצלם בתוך כנסיות או מוזיאונים), כמובן שניתן לבטל את הקפיצה האוטומטית בהגדרות המצלמה.

עדיין לא דיברנו על איכות התמונה - אז כן, ישנם הבדלים ברורים באיכות התמונה בין שני סוגי המצלמות, ככלל בתחום הצילום - מה שעולה יותר, איכותי יותר. מצלמות DSLR יכולות להפיק תמונות גדולות יותר (יותר מגה-פיקסלים) מה שיעזור לכם במידה ותרצו להדפיס תמונות גדולות לסלון או במידה ותרצו לחתוך את מימדי התמונה (Cropping). אם כי בטכנולוגיה של היום, גם מצלמות קטנות ו"פושטיות" נבנות עם עדשות שיוכלו לגרום לכם להתפעל, ולהדפסת תמונות רגילות (אפילו גם פוסטרים), גדלי התמונות ממצלמות פוקט בהחלט יענו על הצרכים שלכם.

כלל נוסף בתחום הצילום הוא שככל שהעדשה תהיה בעלת אורך מוקד משתנה גבוה יותר, כך גם איכות התמונה שתופק מן העדשה תיפגע, זאת אומרת כי עדשות פריים (עדשות בעלות אורך מוקד קבוע) יהיו איכותיות יותר מאשר עדשות בעלות זום.
בנושא המהירות, אין הרבה מה להשוות, מצלמות ה-DSLR מהירות פי כמה ממצלמות הפוקט, כיום מספרים כמו 6.5FPS (משמע - 6.5 תמונות בממוצע לשנייה) אינם נדירים במצלמות הגדולות, ואילו במצלמות הקטנות, כדאי לכם להגיד תודה באם הצלחתם לסחוט תמונה אחת בשנייה. זהו יכול להיות גורם מאוד מרכזי באם רוב נושאי הצילום שלכם יהיו בעלי חיים בטבע - שם אין כמעט הזדמנות שנייה לתפוס את הרגע.

היבט נוסף הוא הגודל ומשקל המצלמה אשר יש לשאת, דבר חשוב ביותר במהלך טיול. היתרון הברור הוא לטובת המצלמת פוקט הקטנה, אותה ניתן לשלוף בקלות ובמהירות מן הנרתיק.
וכמו כן, מצלמת DSLR דורשת נרתיק גדול יותר ובמידה ויש ברפרטואר גם כמה עדשות מתחלפות, צריך כבר לשאת תיק נשיאה ייעודי (בד"כ תיק גב) ממנו שליפת המצלמה היא עסק לוגיסטי מסובך יותר אשר צורך זמן רב (בטיולים ישנם רגעים רבים בהם רוצים להנציח את הרגע שבא וחולף במהירות, אם לא מזדרזים, הרגע בורח). החלפת עדשות במהלך טיול זה אחד הדברים שאני פחות אוהב לעשות, דבר המצריך זמן, כוחות, וחשש פן המצלמה תינזק, תלוי בתנאי מזג האוויר (דוגמא - לא הייתם רוצים להפריד את העדשה מן המצלמה כשאתם מטיילים במדבר וישנה סופת חול בחוץ...), רק מה ? לעיתים אין ממש ברירה.

ובנושא הביטחון, באזורים מסוימים בעולם, מצלמה גדולה = הרבה כסף = מושכת עיניים לא ידידותיות, יכול להיות מקור לגניבות.לסיכום:
מצלמת DSLR - יתרונות: איכות תמונה, תמונות גדולות, מעבד חזק, מהירות, החלפת עדשות שונות (גם חסרון), עמידה בתנאי מזה"א קשים (אבק, לחות וכו')

מצלמת Point and Shoot - יתרונות: קטנה וקומפקטית, קלת משקל, זולה.


שאלת השאלות:
לפני שקונים מצלמה חדשה, השאלה שתשאלו את עצמיכם צריכה להיות: מהם המטרות שלי בצילום תמונות ? (לדוגמא - מצלמות DSLR בעלות עדשות טלה-פוטו יהוו פתרון טוב יותר לצילומי בעלי חיים בסוואנה של אפריקה, ואילו המשקל הזעיר של מצלמות קומפקטיות יהווה שיקול מהותי בטרק בן 8 ימים בהרי ניו זילנד בו הנושא העיקרי הוא תמונות נוף של ההרים ואת הכל הציוד סוחבים על הגב), מהי התוצאה שאני מצפה לה ? האם זוהי תהיה המצלמה הראשית שלי או המשנית ? האם אזדקק לצלם בתנאי תאורה חלשים ברוב הזמן (מוזיאונים , כנסיות...) ? האם יש לי כוח ועניין להתעסק עם הגדרות צילום ידניות או שמא אסמוך על מצב האוטומט שבמצלמה ?

ישנם כיום מצלמות הנקראות דמוי SLR (לא להתבלבל, אילו הן אינן מצלמות DSLR), מהן ניתן ליהנות חלקית משני העולמות, בעלות אורך מוקד מאוד מאוד גדול, בעלות אפשרויות לצילומי מאקרו ועם רגישות לאור סבירה (צילום ב-ISO 800 עדיין לא יוציא תמונה מגורענת), תמונות גדולות, ישנם כאלו המגיעות אפילו עם צמצמים פתוחים (1.8). איכות התמונה בהן עדיין לא מגיעה לרמת ה-DSLR אבל לטיולים, מצלמות אלו בהחלט יכולות לתת פתרון טוב.

דבר נוסף ואחרון, באם יש לכם מושג איזו היא המצלמה שאתם רוצים לקנות, הגיעו לחנות ובקשו להחזיק את המצלמה ביד, לשחק איתה (לצערי ברוב החנויות בארץ אין אפשרות כזאת), תבדקו האם המצלמה נוחה לכם על היד, האם יש לכם אחיזה טובה, האם היא לא כבדה מידיי, האם אתם יכולים להגיע אל התפריטים השימושיים שלכם בקלות, ועוד.