YoniFlenner -> המגזין -> איי מידווי


באמצע הדרך...

מה אנחנו באמת יודעים על האי מידווי (Midway) ? נכון, היה את סרט המלחמה ההוא משנות ה-70 עם שלל כוכבי הוליוויד שהשתתפו בו באותה התקופה, מה עוד ? עפ"י השם, מדובר על איזה אי נידח באחד מהאוקיינוסים... אז כן, מדובר כאן על מקום זעיר באוקיינוס השקט הממוקם באמצע הדרך בין יבשת אמריקה לבין אסיה (על כן שמו), המונח המדוייק למקום אינו "אי" אלא אטול (שונית אלמוגים המקיפה לגונה, שנוצרה סביב להר געש שנסחף ושקע).

מבט ממעוף הציפור על האי המרכזי - אי החול , מקור: National Geographic

מבחינה גיאוגרפית, מידווי משוייך לשרשרת איים וולקניים שמתחילים מ הוואי עד איי אלוטיאן , הוא כולל בתוכו ריף אלמוגים בצורת טבעת וכמה איי חול קטנים. בסה"כ מדובר על קצת מעל 6 ק"מ רבועים (בערך בגודל של צפון תל אביב) המתפרשים בעיקר על 2 איי חול המרכיבים את האטול: האי החולי (Sand Island) והאי המזרחי (Eastern Island).


מפת מידווי אטול , מקור: Wikipedia

מידווי התגלה לראשונה ב-1859 ע"י הצי הימי של ארה"ב שהכריז על המקום כשטח של ארה"ב, האטול היה השטח הראשון מחוץ לחופי ארצות הברית שסופח על ידי ממשלת ארצות הברית, עם הזמן, בתחילת המאה ה-20 התגוררו במקום פועלים של חברת כבלי האוקיינוס השקט בעת הנחת כבל הטלגרף מתחת לאוקיינוס.

בשל מיקומו במרכז האוקיינוס השקט הייתה לאי חשיבות צבאית רבה, והוא הפך לאתר אספקה של אוניות צי ארצות הברית. החל משנת 1940, עם העלייה במתיחות ביחסי ארצות הברית ויפן, נבנו ביצורים וקווי הגנה באי, וכן נבנה באי בסיס חיל האוויר הכולל שני מסלולי המראה ונחיתה בשני האיים שבאטול. היפנים התקיפו את האי בניסיון לכבשו ב-4 ביוני 1942(חצי שנה אחרי המתקפה על פרל הארבור).

מיכליות נפט מתפוצצות לאחר מתקפת היפנים על הבסיס האמריקאי במידווי , מקור: Wikipedia

ניצחון הצי של ארצות הברית בקרב מידווי היה נקודת המפנה בשליטה היפנית באוקיינוס השקט. בתקופת מחלמת ויאטנם שימש האי גם כן כקרש קפיצה למטוסי ארה"ב אל ויאטנם ואף ביוני 1969 נערכה פגישה סודית באי בין נשיא ארצות הברית ריצ'רד ניקסון לבין נשיא דרום וייטנאם.

החל מ-1988 ועד היום המקום מוכרז כשמורת טבע וצי ארה"ב ניקה את האי מכל הפסולת (כמעט...). כיום מידווי מהווה טריטוריה של ארצות הברית, המנוהלת על ידי משרד הפנים של ארצות הברית, וכן הינו שמורת טבע המנוהלת על ידי משרד הדגה וחיות הבר של ארצות הברית.

הטריגר שגרם לי להתעניין כל כך במקום הוא סרטון קצר באינטרנט שנתקלתי בו במקרה, הסרטון מתאר, בין היתר, את ההשלכות הנוראיות של השלכת הפסולת "אנושית" לאוקיינוס... שווה לראות.

MIDWAY : a film by Chris Jordan


במהלך החפירות שלי על המקום הופתעתי לגלות כי ניידת הצילום של גוגל הגיעה גם למקום נידח זה, וכעת כל אחד עם דפדפן וחיבור לאינטרנט יכול לצפות ולשוטט ב-Street View של גוגל במקום, ניתן כך לראות עד כמה המקום נטוש, בעל הסטוריה, מעניין ושומם כאחד, הנה כמה תמונות של המקום מתוך הStreet View :

מסלול ההמראה בשדה התעופה שבאי , מקור: Google Street View

איזור נטוש באי , מקור: Google Street View

מרכז האי , מקור: Google Street View

בשנת 2012 ביקרו במקום כ-350 תיירים , חלק גדול מהתיירים היו מתנדבים שבאו לנקות את שמורת הטבע מהפסולת שנשארה עוד מתקופת שהות הצבא האמריקאי וכן מהתופעות האקולוגיות המתוארות בסרטון המצויין למעלה. ככל הידוע, בשל קיצוצי תקציב בשנת 2013 תיירים לא יורשו להגיע יותר אל מידווי.


המשך קריאה:
מידווי אטול בוויקיפדיה: http://en.wikipedia.org/wiki/Midway_Atoll
הקרב על מידווי – הסרט : http://www.imdb.com/title/tt0074899
שבעים שנה לקרב מידווי, מאת איתמר בן-צדף: http://www.news1.co.il/Archive/003-D-72736-00.html
קרב מידווי בויקיפדיה: http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Midway


דצמבר 2012