YoniFlenner -> המגזין -> האבנים המתגלגלות


האבנים המתגלגלות

לא מדובר פה על מיק ג'אגר וחבריו ללהקה, אלא על אחד ממסתורי העולם, האבנים המתגלגלות (תרגום בינוני למונח באנגלית - Saling Stones) פזורות ב ימה שטוחה ויבשה בצורת אליפסה המכונה "הפְלָאיָה של מסלול המרוצים" (Racetrack Playa. "פְלָאיָה" פירושה חוף בספרדית) , הפלאיה ממוקמת בפארק הלאומי עמק המוות (Death Valley) שבקליפורניה, ארצות הברית, בין הרי קוטונווד (Cottonwood) במזרח לרכס המכונה "הסיכוי האחרון" (Last Chance Range) במערב.

האבנים הללו, שחלקן מגיע למשקל של 300 קילוגרם, מועברות באופן בלתי מוסבר על פני מדבר מישורי וחלק ומותירות אחריהן שובלים בבוץ הקשה. חלק משובלים אלה משתרכים על פני מאות מטרים, כמו נתיב הריר של החילזון, כך גם שובל האבן מלמד על מסלולה.

תעלומה, מי מזיז את הסלעים האלו ? מקור: Wikipedia

למרות שבמהלך השנים, מדענים בדקו את האבנים וחקרו תיאוריות שונות בנושא שכללו רוח, גשם ואפילו קרח, מעולם לא התגלה המנגנון המדויק שגורם לתנועת האבנים.
מחקרים ארוכי טווח של תנועת האבנים מוכיחים שלמרות שמרבית האבנים נעות בכיוון צפון-מזרח או דרום-מערב (בקו אחד עם הרוח) קשה למצוא דפוס אחיד מאחר שקיימים לא מעט מסלולי תנועה יוצאי דופן לדוגמא מצפון לדרום או מזרחה. בעיה נוספת קיימת עם הסוגים השונים של מסלולים שהאבנים משאירות אחריהן, מאחר שחלק מהאבנים נעות בקו ישר חלק בזיגזג וחלק אף סוגרות מעגל שלם.

תמונה פאנורמית של עמק המוות ומסלול המירוצים עם האבנים , מקור: Wikipedia

תחילתו של הסיפור בשנת 1915, כאשר מחפש זהב מנוודה בשם ג'וזף קרוק נקלע לאזור הפלאיה וגילה כמה מהאבנים. אשתו של קרוק אף טרחה לסמן אחת מהן באמצעות מוט מיוחד. אולם רק ב־1948 התפרסם תיאור קצר של האבנים במסגרת סקר גיאולוגי שנעשה באזור. מחברי הסקר, שלא ביצעו כל מדידות במקום, ציינו כי לדעתם שילוב של רוח ומי גשמים שיורדים לעתים בחורף הוא שאחראי לתנועת האבנים.

מחקרים מאוחרים יותר שנעשו במקום חיזקו את ההשערה בדבר תפקידם המרכזי של הרוח והמים בתהליך. עמק המוות הוא אמנם אזור מדברי ויבש, אבל לעתים יורדות בו בחורף כמויות גדולות של גשם. כשזה קורה באזור הפלאיה הגשמים מתנקזים מן ההרים אל "מסלול המרוצים" ומציפים אותו, והמשטח היבש והמחורץ הופך למשך כמה שבועות אגם מים רדוד.
עם הימים החמים מתייבש האגם אט אט, ולמשך תקופה כלשהי, עד שהוא מתייבש לגמרי, נותרת על פניו שכבה של בוץ חלקלק. לדעת החוקרים זהו השלב שבו זזות האבנים, בסיוען הנדיב של הרוחות החזקות הפורצות מבעד למעברי ההרים שמסביב.

משמעות חדשה למושג - מירוץ , מקור: rebeccajackrel

משנות החמישים של המאה הקודמת החלו להגיע למקום משלחות מחקר רבות. מקצתן העלו השערות נוספות לתזוזת האבנים: רעידות אדמה, זרמי מים פתאומיים, מגנטיזם ונטיית האדמה. עם הזמן נפסלו כל ההסברים הללו. מדידות הראו כי נטיית האדמה ותזוזת האבנים בכוח הכבידה אינן אפשריות, מכיוון שהקצה הצפוני של הפלאיה גבוה בכמה סנטימטרים מהקצה הדרומי. כלומר, יש סלעים רבים שנעים בכלל נגד כוח הכבידה.


סרטון קצר שצולם בפלאיה ומסביר בקצרה על תופעת האבנים הזזות , מקור: YouTube

לאחרונה החלו כמה חוקרים לבחון את התופעה גם באמצעות טכנולוגיות חדישות. אחת מהחוקרים היא פאולה מסינה, פרופסור לגיאולוגיה באוניברסיטת סן חוזה שבקליפורניה. מסינה ערכה כמה סקרים מקיפים במסלול המרוצים מאז שנת 1993, ובהם עשתה שימוש במכשירי ניווט לווייני גלובלי (GPS) כדי למפות במדויק את מיקומן של 162 אבנים ואת מסלולי תנועתן.

בינתיים, במישור הפלאיה יכולים לבוא עם חלומות על גילוי אפשרי, מאחר שאף אחד לא ראה את האבנים זזות, כל אחד יכול להיות הראשון. יום אחד מישהו יחזה בתנועת האבנים במו עיניו ואולי אף יתעד את המאורע במצלמת וידאו. אך עד אז, האבנים נעות לבד, בסוד ובלי להראות לאף אחד.

מסלול זיגזג של הסלעים , מקור: Wikipediaהמשך קריאה:
האבנים הזזות בוויקיפדיה : http://en.wikipedia.org/wiki/Sailing_stones
מסלול המירוצים - הפלאיה בוויקיפדיה : http://en.wikipedia.org/wiki/Racetrack_Playa
מאמר של דויד רובינסון על האבנים : http://davidpj.wordpress.com/sunday-science-sailing-stones-solved/
לונלי פלאנט : http://www.lonelyplanet.com/travelblogs/1005/153746/
מתוך ערוץ סייאנס : http://science.discovery.com/stories/week/death-valley-rocks.html
מתוך יו-אס-איי טודיי : http://traveltips.usatoday.com/moving-rocks-death-valley-national-park-13182.html