YoniFlenner -> מבעד לעדשה -> אגמי לוע

    אגמי לוע (Crater Lakes)
     
אם תתפסו על הר געש, תגיעו עד פסגתו ותביטו אל תוך הלוע שלו תצפו לראות זרמי לבה נעים או מתפרצים מהלוע, אך אם הר הגעש הוא עתיק מספיק וכבוי, אז בד"כ מה שנוצר ב"פסגתו" הינו מכתש שהתמוטט אל תוך הלוע, או במילה אחת - קלדרה (Caldera) , במצב זה מה שתוכלו לראות כשתתקרבו אל קצה דפנות הלוע הוא אדם מרשים. לפעמים המים בתוכו חומצתיים מה שיוצר גוון ירקרק בהיר, בפעמים אחרות הם בגוונים טורקיז או כחול כהה.
מוצגים כאן כמה אגמי לוע מהיפים והמפורסמים בעולם.

דצמבר 2012תמונה 1: אגם קווילוטה (Quilotoa) , אקוודור.

האגם נוצר מלוע הר געש עתיק שהתמוטט עם השנים שיצר שקע עגול בתוכו, עם הזמן החלו להצטבר בתוכו מי גשמים - מה שבסופו של דבר יצר אגם. האגם שרוחבו 3 ק"מ כינו המערבי ביותר בשרשרת הרי האנדים שבאקוודור. המקום צובר תאוצה בפופולריות שלו בקרב התיירים, אל העיירה Quilotoa שנמצאת ב"פסגת" ההר ניתן להגיע ע"י אוטובוס מקומי שיוצא מהעיירה Zumbahua הממוקמת 17 ק"מ דרומית משם.
מקור: Kevin Labianco
תמונה 2: אגם פינאטובו (Pinatubo) , פיליפינים.

אגם צעיר יחסית שנוצר לאחר ההתפרצות הגעשית האחרונה ב-1991, התמלא במי גשמי מונסון שהגיעו אח"כ, ממוקם בגובה 800 מטרים , זהו האגם העמוק ביותר בפיליפינים, האתר ממוקם כ-90 ק"מ צפונית מערבית לבירה - מנילה.
מקור: monggoy
תמונה 3: אגם טאאל (Taal) , פיליפינים.

עדיין בפיליפינים, באי לוזון, האגם הזה הממוקם כ-60 קילומטרים דרומית למנילה, מיי האגם ממלאים חלקית את לוע הר הגעש שנוצר בהתפרצויות געשיות פרהיסטוריות רבות עוצמה בין 140,000 לפנה"ס ל-5,380 לפנה"ס. הר הגעש התפרץ בעבר הקרוב כמה פעמים תוך גרימת קורבנות בנפש באזורים המאוכלסים שסביב האגם, כשסך כל הנספים בהתפרצויות השונות מוערך בין 5,000 ל-6,000 נפשות.
מקור: Deck Chua
תמונה 4: אוגאשימה (Aogashima) , יפן.

ניתן לראות בתמונה כמה גופי מים בתוך מכתש ענקי באי הגעשי - אוגאשימה, עם הזמן, מי יודע, כל פנים האי יתמלא במים ויהפוך לאגם אחד גדול...
מקור: Wikipedia
תמונה 5: האגם הארקטי.

מקור: Harvestheart
תמונה 6: אסקיה (Askja), איסלנד

הר געש הנישא לגובה של 1,510 מטר במזרח מרכזה של איסלנד, השם אסקיה מתייחס ללוע געשי גדול בשטח של 45 קמ"ר, שבמרכזו לוע קטן יותר, ובו שוכן אגם אסקייואן (Öskjuvatn) ששטחו כ-12 קמ"ר. סמוך מצפון לאגם אסקייואן נמצא לוע ויטי (Víti) הקטן, ובו אגם תרמי. המקום נחשב למוקד משיכה פופולרי לתיירים, למרות שהוא נגיש רק במשך חודשי הקיץ וברכב בעל הנעה מלאה. בשל נוף הירח של האזור, הוא שימש לאימוניה של תוכנית אפולו.
מקור: Lev Glick
תמונה 7: לומוק (Lomok), אינדונזיה.

לדברי הצלם: "לאחר 3 שעות של טיפוס כואב בעלייה קשה מדרון המכוסה חלוקי אבנים, הבחנתי לראשונה בלוע הר הגעש - לומוק. צל המשולשם הנראה באופק הוא הצל של הר רינג'אני (Rinjani) בזמן הזריחה, לימין הצל באופק, נמצאת באלי (בקטן), באמצע המכתש (שאורכו 20 ק"מ) אגם ובתוכו אי בשם Gunug Baru".
מקור: NeilsPhotography
תמונה 8: פיאלאבק (Fjallabak), איסלנד.

זווית רחבה על אגם Hnausapollur Bláhylur בפארק הלאומי Fjallabak , הר הגעש שגובהו 943 מטרים, דרומית לפארק Laugahraun
מקור: Michał Sacharewicz
תמונה 9: אגם מאנינג'או (Maninjau), מערב סומאטרה, אינדונזיה.

כ-35 ק"מ מערבית לעיר Bukittinggi ממוקם אגם הלוע - Maninjau, ההערכות הן כי ההתפרצות האחרונה הייתה לפני 52,000 שנים, האגם נמתח לאורך 75 ק"מ ולרוחב 50 ק"מ.
מקור: Rani Soemardjan
תמונה 10: אגם מרג'ורי (Marjorie), קינגס קניון, ארצות הברית.

האגם ממוקם בפארק קינגס קניון ב-Sierra Nevada מערבית לעיר פרזנו (Fresno) שבקליפורניה, הפארק הוכרז ב-1940.
האגמים באיזור זה באים בכמה צבעים, לאגם מרג'ורי יש גון ירוק כחלחל, ניתן לראות ברקע את מעבר ההרים Pinchot (דרום).
מקור: Steve Dunleavy
תמונה 11: הר רואפהו, ניו זילנד.

הר רואפהו שבמרכזו נוצר אגם לוע בעל אותו שם, הוא אחד מהרי הגעש האקטיביים ביותר בעולם כשההתפרצות האחרונה הייתה ב-2007 וכמעט מידיי שנה ישנם אזהרות להתפרצות, ההר והאגם ממוקמים בפארק הלאומי טונגרירו שבאי הצפוני של ניו זילנד, הוא מתנשא לגובה של 2797 מטרים. האגם נוצר בין התפרצות להתפרצות בכל פעם מחדש.
מקור: myheimu
תמונה 12: ראנו קאו (Rano Kau), איי פסחא.

ראנו קאו הוא אגם לוע הממוקם באיים המיסתוריים - פסחא שבאוקיינוס השקט, אגם זה הוא אחד משלושה גופי מים מתוקים טבעיים באי. האגם ממוקם בגובה 324 מטרים מעל פני הים והוא מתוארך בין 150,000 ל-210,000 שנים לפני הספירה
מקור: Eduardo Llanquileo
תמונה 13: אגם טנגר (Tengger) , ג'אווה, אינדונזיה.

מתנשא לגובה 2329 , אמנם לא קוטף את התואר ההר הגבוה ביותר בשכונה, אך הוא המפורסם ביותר באחד המקומות המתויירים באינדונזיה. ההר והאגם שייכים לפארק הלאומי ברומו (Bromo). התמונה צולמה מהר Penanjakan השכן
מקור: NeilsPhotography
תמונה 14: האי הלבן (Whakaari), ניו זילנד.

האי הוא הר געש הממוקם 48 ק"מ מהחוף המזרחי של האי הצפוני של ניו זילנד, אחד מהאיים הפעילים ביותר, הלך וטפח וטיפס לגובה לאורך 150,000 השנים האחרונות. קוטרו של האי\הר - 2 ק"מ וגובהו 321 מטר.
מקור: x-oph
תמונה 15: אי הלטאה (Wizard Island), אורגון, ארצות הברית.

הר הגעש בצורת חרוט יוצר את האי, ממוקם בפארק הלאומי Crater Lake ומוגדר כאגם הלוע הגעשי המפורסם והמתוייר ביותר בעולם, פסגתו מגיעה לגובה של 2113 מטרים, כ-230 מטרים מעל פני האגם, אל האי ניתן להגיע בסירות רק בחודשי הקיץ.
מקור: Globe Images