YoniFlenner -> מבעד לעדשה -> תחרות צילום 2012 - נשיונל ג'יאוגרפיק

    תחרות צילום 2012 - נשיונל ג'יאוגרפיק
     
תחרות הצילומים השנתית , ה-24 במספר, של מגזין המטיילים Traveler Magazine - נשיונל ג'יאגרפיק התקיימה השנה באוגוסט והפעם מארגני התחרות קיבלו יותר מ-12,000 תמונות מועמדות להשתתפות, מ-6615 צלמים שונים ומ-152 מדינות.
במסגרת התחרות, המועמדים התבקשו לתיג את תמונותיהם לאחת מארבעת תחומי התחרות שנקבעו השנה: Sense of Place , Outdoor Scenes , Travel Portraits , Spontaneous Moments.

התחרות נמשכה כ-14 שבועות רצופים, במהלכן צוות השופטים בחר בפינצטה את המועמדויות הסופיות לתואר, מוצגות כאן מספר תמונות שזכו בתארים שונים בתחרות וכאלו שאני חושב שהיה מגיע להן לזכות.

לאתר הרשמי של תחרות הצילומים לשנת 2012 של הנשיונל ג'אוגרפיק , הקישו כאן.

* ניתן ואף מומלץ להקיש על התמונה להגדלתהתמונה 1: מעבר ההרים Wakhan , אפגניסטן.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Sense of Place
המקום הראשון בתחרות. התמונה צולמה מתוך יורט (yurt) משפחתי שזהו ביתם של הנוודים בחלק זה של העולם, והיא מראה את הניגודיות בין פנים הבית לסביבה הקשה שבחוץ.
השבטים הללו שחיים כאן מתגוררים במחרקים עצומים אחד מהשני (מרחקים של כמה שבועות הליכה).

מקור: Cedric Houin
תמונה 2: מוק צ'או (Moc Chao), פרובינציית סון לה (Son La), ויאטנם.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Outdoor Scenes
לדים משבט האמונג (H'mong) משחקים עם הבלונים שלהם ביום ערפילי בכפר מוק צ'או.
תמונה זו היא כמו חלום, חסר זמן לא רק בגלל שהתמונה צולמה בשחור לבן ואין שום זכר בפריים למודרניזציה, אלא בגלל שהיא מתארת סיטואציה של ילדים אשר מתנהגים כמו בכל מקום בעולם עם בלונים. הערפל והרקע הרך גורמים לתמונה להרגיש כמו זיכרון ישן.

מקור: Vo Anh Kiet
תמונה 3: גאסאלדור (Gasadalur) , איי פארו.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Outdoor Scenes
בתמונה רואים את הכפר Gásadalur והאי Mykines ברקע. עד שהמנהרה נבנתה בשנת 2004, 16 תושבי הכפר היו צריכים לצעוד או לרכב על סוסים במאמץ מפרך על ההר (עלייה של 400 מטר) בכדיי להגיע אל שאר הכפרים שבאי.

מקור: Ken Bower
תמונה 4: מורומדאבה (Morondava) , מדגסקר.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Sense of Place
ליד העיר מורונדאבה (Morondava), בחופה המערבי של האי מדגסקר נמצא יער עתיק של עצי באובב. ייחודי למדגסקר, הזן המקומי הוא קדוש לתושבי המקום - אנשי המאלאגאסי.
חלק מן העצים כאן בני 1000 שנים ואף יותר.

מקור: Ken Thorne
תמונה 5: איי פיג'י.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Sense of Place
התמונה צולמה בריף אלמוגים לחופי איי פיג'י, גולש עם הגלשן שלו צולל אל מתחת להתנפצותו של גל בנסיון להתחמק ממנו (את הגל הזה הוא כבר לא יתפוס...)

מקור: Lucia Griggi
תמונה 6: באגאן, מיאנמר.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Sense of Place
יותר מ-2000 מנזרים בודהיסטים ופאגודות פרושים על פני שדות באגאן (Bagan) שבעבר הייתה עיר הבירה של האימפריה הפאגאנית, כיום איכרים מגדלים את הצאן והבקר שלהם במתחם העתיק הזה.
הדרך הטובה ביותר לראות את באגאן, מלבד בכדור פורח, היא באופניים.

מקור: Peter DeMarco
תמונה 7: פינמארק ( Finnmark) , נורווגיה.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Outdoor Scenes
בקתה מבודדת באמצע שום מקום מוארת על ידי הזוהר הצפוני - אורורה באזור פינמארק (Finnmark). תמונה זו זכתה בתואר "בחירת הצופים".

מקור: Michelle Schantz
תמונה 8: פורטלנד , ארצות הברית.    [לחצו על התמונה להגדלה]

עץ המייפל היפני מגלה לנו עולם אחר בתקופת הסתיו עם הצבעים המשגעים שלו בגווני אדום-כתום המשתלבים נהדר עם גווני הירוק של שאר צמחיית הגן, התמונה צולמה בגנים היפניים שבפורטלנד.

מקור: Fred An
תמונה 9: Aiguille du Midi, Chamonix, Haute Savoye , צרפת    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Sense of Place
עמוק. כחול וקר. החוויה המרגשת של טיפוס במערות קרח בדרך לפסגות ההר בגובה 3800 מטרים זה משהו שמאוד קשה לתאר במילים. במיוחד בקיץ כאשר הקרח בחלקו נמס ויוצר צורות ומשטחים חדשים לגמריי.
בשביל טיפוס מסוג זה, צריכים להיות מרוכזים, לשים לב לכל תנועת גוף שלנו ולהתמסר לחלוטין לטיפוס, הגמול ? החוויה המדהימה של טיפוס על שמהו כל כך טהור וייחודי.

מקור: Kamil Tamiola
תמונה 10: וושינגטון , ארצות הברית    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Sense of Place
קרני השמש הראשונות של יום חדש מחממות את הקימורים של הגבעות המוריקות ב-Palouse (מערב וושינגטון). מרקם הצבעים המשתנה בהתאם לגובה פני הקרקע הופך את התמונה למיוחדת במינה.

מקור: Randall Roberts
תמונה 11: המפרץ הארקטי , קנדה.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Sense of Place
תמונה זו צולמה מעל קרחון ליד המפרץ הארקטי, ככל הידוע זהו המיקום הצפוני ביותר בעולם שבו כדור פורח (בעל הנעה של אוויר חם) יכול לשייט. המחזה של לראות כדור פורח בין שני עמודי קרח זה משהו שלא רואים כל יום (למעשה זהו קרחון אחד שנראה כמו שניים).

מקור: Michelle Valberg
תמונה 12: קניון אנטילופ (Antelope) , אריזונה , ארצות הברית.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Outdoor Scenes
הבן של הצלם כינה את התמונה רוח החול (Sand Spirit) בגלל שהחול שיורד נראה כמו רוח רפאים הצפה באוויר. המקום שייך לשבט האינדיאני - נבאחו (Navajo), ובאותו יום של הצילום הם סגרו את האתר בכדיי לקדש אותו ולהחזירו לאבות אבותיהם.

מקור: Matt Walker
תמונה 13: הואנג שי (huan Xi) , לואנג פראבאנג , לאוס.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Outdoor Scenes
מפל הואנג שי ממוקם כ-50 ק"מ מהעיר השניה בגודלה בלאוס - לואנג פראבאנג (Luang Prabang), התמונה צולמה מוקדם בבוקר , הרבה ללפני שנחילי התיירים הגיעו למקום. בכדיי להגיע לתמונה כזאת צריך לבחור כם את הזמן המתאים בשנה, שכן עודף מים או חוסר (תלוי בעונת המונסונים) ישנו לגמרי את פני השטח.

מקור: Thomas Hagenau
תמונה 14: מדבר נמיב, נמיביה.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Outdoor Scenes
הצלם היה בעיצומו של טיול ירח דבש עם אשתו, בשעת הזריחו הם טיפסו גבוה לשמיים על כדור פורח מעל מדבר נמיב (Namib desert) , העיגולים שעל פני הקרקע נראים כאילו נלקחו מהאגדות, המשאית הקטנה שחוצה את המדבר נותנת לנו הצופים קצת פרספקטיבה על גודל העיגולים.

מקור: Bruno Kaeslin-Kuemmelberg
תמונה 15: בניין בורג' חליפה , דובאי.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Sense of Place
בגובה 829.84 מטרים, בורג' חליפה הוא הבניין הגבוה ביותר בעולם (נכון להיום). הבניין ממוקם באיזור ה-Downtown של דובאי, ליד הקניון של דובאי, וניתן להגיע אליו במונית או במטרו. המגדל הושלם ב-2010 על ידי חברת Emaar Properties.

מקור: Sandra Leduc
תמונה 16: הפארק הלאומי גליישרס, ארגנטינה , פאטגוניה.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Outdoor Scenes
כשמטיילים בפארק הלאומי גליישרס (Glaciares National Park) ניתן להבחין במספר רב של שבילים מעשה ידי אדם הבאים לתת גישה למטיילים במקטעים שקצת קשה יותר ללכת בהם.

מקור: Dan Gindling
תמונה 17: Chamonix, Haute Savoye , צרפת.    [לחצו על התמונה להגדלה]

קטגוריה: Sense of Place
האם חשבתם לעצמכם איך יומו של מטפס הרים מתחיל ? קמים ב-3 לפנות בוקר, מדליקים את הגזיה, מעירים את השותף שלכם, מדמיינים כי חם, במהירות אוכלים ארוחת בוקר עשירת קלוריות, מביטים בשותף שלכם שמטפס לאט אחריכם במעלה הקרחון החלקלק עם פנסי ראש זוהרים אל מול הקרח הכחלחל ומקווים למזג אוויר טוב היום.
יהיו כאלו שישאלו, למה צריך את כל הצרה הזאת ? התשובה היא פשוטה - בשביל אהבת ההרפתקאה והלא נודע.

מקור: Kamil Tamiola